Ekonomia behawioralna to miecz obosieczny

5 czerwca 2019, 05:58
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Bank of Scotland w Edynburgu

Bank of Scotland w Edynburguźródło: Wikimedia Commons

Ekonomiści behawioralni twierdzą, że skoro jednostki są nieracjonalne, to potrzebujemy więcej państwa w gospodarce. Jednak ostrze ich krytyki można odwrócić o 180 stopni i wymierzyć w zwolenników interwencjonizmu: skoro jednostki są nieracjonalne, to potrzebujemy więcej rynku.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (5)

 • md(2019-06-05 12:27) Zgłoś naruszenie 35

  Libertariański bzdety. Marzy im się ustrój podobny do polsko-litewskiej demokracji szlacheckiej, gdzie król (państwo) był słaby i miał nie za wiele do gadania, a szlachta wyprawiała z całą resztą prawie wszystko co jej się spodobało i o tę resztę dbała minimalnie i tylko wtedy gdy chciała mieć z tej reszty jakiś zysk lub pożytek. Główne różnice mają polegać na tym, że państwo libertarian ma być globalne, a rolę szlachty rodowej będą pełnić rożnego sortu bezwzględni cwaniacy finansowi. .

  Odpowiedz
 • Antoni(2019-06-05 10:01) Zgłoś naruszenie 51

  Była już "Ekonomia Polityczna", "Ekonomia Polityczna Socjalizmu", "Ekonomia marksistowska", "Ekonomia Wolnego Rynku", etc. Teraz lansuje się "Ekonomia Behawioralna"... Te wszystkie teorie opisują fragmenty przeszłości i nie biorą odpowiedzialności za skutki głoszonych bredni. "Bawmy się!, bo kto wie, czy świat potrwa jeszcze trzy dni..."

  Odpowiedz
 • Marek Czuma(2019-06-05 09:48) Zgłoś naruszenie 71

  Znakomity tekst. Pogratulować autorowi przenikliwości.

  Odpowiedz
 • vivid(2019-06-05 09:18) Zgłoś naruszenie 61

  Dobry tekst. Więcej takich.

  Odpowiedz
 • Tom(2019-06-05 09:08) Zgłoś naruszenie 56

  Ludzie popełniają błędy, jednakże bez widzialnej ręki państwa niewidzialna ręka rynku zawsze czyni co zechce. Wolny rynek pozbawiony wpływu poddanej jawnej kontroli społecznej grupy państwowych regulatorów nieodmiennie zamienia życie ludzi w "piekło dla zysku". Znośną formę niedoskonałej ludzkiej rzeczywistości możemy osiągać przez zbalansowany "podział władzy" - nie tylko politycznej, ale i "ekonomiczno-rynkowej".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze