Juncker spotkał się we wtorek w Brukseli z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem. Rozmowy dotyczyły perspektyw wejścia jego kraju do UE.

"Naszym zdaniem, na podstawie obiektywnej oceny, Macedonia Północna jest gotowa na kolejny krok. Dlatego proponuję Radzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych" - powiedział Juncker na wspólnej konferencji prasowej z Zaewem. Jak dodał, bałkański kraj wypełnił szereg warunków, jakie stawiała przed nim europejska wspólnota, a teraz ruch należy do UE.

"Wiem, że niektóre kraje członkowskie mają pewne obawy. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby je przekonać, aby zrobić ten historyczny ruch. (...) Będę bronił Macedonii Północnej kiedykolwiek będzie to potrzebne" - oświadczył.

Reklama

Juncker poinformował też, że rumuńska prezydencja zdecydowała, że kwestia ewentualnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych ma zostać poruszona na czerwcowym spotkaniu ministrów ds. europejskich.

Wcześniej KE dwukrotnie zarekomendowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, a także innym bałkańskim krajem - Albanią. Stało się to w kwietniu 2018 roku oraz pod koniec maja bieżącego roku.

W połowie lutego była jugosłowiańska republika oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonię Północną, co umożliwiło zakończenie trwającego od czasu ogłoszenia przez nią niepodległości w 1991 r. sporu z Grecją. Według Grecji używanie przez jej północnego sąsiada nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

W związku z przyjęciem nowej nazwy Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: USA wprowadzają kolejne restrykcje dotyczące podróży na Kubę