Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku mogą - dzięki jednemu z takich projektów - poznawać zasady tworzenia nowoczesnych linii produkcyjnych zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. Laboratorium, powstałe dzięki funduszom UE, ma przygotować do zawodu inżyniera przemysłu. Jest ono wzorowane na kompletnej linii produkcyjnej, co umożliwi uczniom zrozumienie i opanowanie wiedzy z zakresu mechaniki, pneumatyki, elektrotechniki, technologii sterowania i interfejsów komunikacyjnych.

"Tego rodzaju inicjatywy są potrzebne zarówno przedsiębiorstwom szukającym pracowników z kwalifikacjami w obszarze mechatroniki, jak i stronie samorządowej, która chce przyciągać firmy technologiczne nie tylko warunkami inwestycyjnymi, ale także dostępem do właściwie wykształconej i wykwalifikowanej kadry pracowniczej" – ocenił, cytowany w środowym komunikacie, Cezary Mychlewicz z firmy Siemens Polska, która wyposażyła laboratorium.

Linia dydaktyczna według koncepcji Przemysłu 4.0 przedstawia cykl montażu oraz magazynowania komponentów podzielony na siedem stacji roboczych. "Cały system sterowania oparto na platformie sprzętowej firmy Siemens oraz robocie współpracującym dostarczonym przez Universal Robots. W przedstawionych aplikacjach wykorzystano nowoczesne i wydajne sterowniki serii S7-1500, panele operatorskie serii Comfort, system wizyjny, system identyfikacji RFID, serwonapęd z rodziny SINAMICS S-120 oraz robota UR5" - wyjaśniono.

Reklama

Dodano, że laboratorium przechodzić będzie certyfikację SMSCP (Siemens Mechatronic Systems Certification Program).

Według badania Smart Industry Polska 2019 (SIP), zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz firmy Siemens, najczęściej wskazywaną przez respondentów barierą rozwoju Przemysłu 4.0 w ich przedsiębiorstwach jest konieczność zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów - 53 proc. wskazań.

>>> Polecamy: Tak taniego węgla nie było w Europie od prawie 3 lat