W piątek porozumienia o współpracy z WFOŚiGW w Poznaniu w sprawie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze odebrało blisko 60 samorządowców z Wielkopolski. Dokumenty przekazywali wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z prezesem Funduszu Jolantą Ratajczak.

Jak podkreślił wojewoda, najważniejszym celem programu czyste powietrze jest zmniejszenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych, które powstają wskutek spalania słabej jakości paliwa służącego do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podkreśliło, że w ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i nowoczesne. Inwestycje, które mogą być dofinansowane, pozwalają zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.

Zgodnie z założeniami porozumienia to gminy będą przyjmować teraz klientów ze swojego terenu, zainteresowanych modernizacją kotłowni czy termomodernizacją budynku.

"Wszystkie formalności będzie można zrealizować w gminie, która wesprze formalnie i merytorycznie mieszkańca zainteresowanego programem. Dzięki naszej współpracy z samorządem, będzie można na miejscu skorzystać z konsultacji i wsparcia przy wypełnianiu wniosków" – powiedziała Jolanta Ratajczak.

Na realizację programu w tym roku budżetowym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma blisko 90 mln zł. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny