Obecni posłowie Tomasz Cimoszewicz, Jerzy Meysztowicz i Piotr Misiło kandydują z ostatnich miejsc, a najbardziej liczna jest lista warszawska, na której jest aż 40 nazwisk - wynika z zatwierdzonych w poniedziałek przez Radę Krajową PO list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

W okręgu nr 1 w woj. dolnośląskim (Legnica), gdzie "jedynką" jest Piotr Borys druga jest posłanka Zofia Czernow, a trzeci poseł Robert Kropiwnicki.

W okręgu nr 2 (Wałbrzych) na czele listy jest były szef MON, wiceszef PO Tomasz Siemoniak, trzecia jest posłanka PO Monika Wielichowska.

We Wrocławiu listy otwiera wicemarszałek Sejmu, posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, druga jest liderka Zielonych Małgorzata Tracz, a trzeci poseł PO Michał Jaros.

W Bydgoszczy listy otwierają b. europoseł Tadeusz Zwiefka i poseł PO Paweł Olszewski, w Toruniu posłowie PO Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha i oraz jedna z liderek protestów w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Iwona Hartwich.

Reklama

"Jedynką" w Lublinie jest posłanka PO Joanna Mucha, a kolejne miejsca zajmują Michał Krawczyk, Marta Wcisło i Magdalena Marek. W Chełmie za dawnym działaczem SLD Raidem Haidarem jest poseł PO Stanisław Żmijan.

W okręgu nr 8 (Zielona Góra) listy otwiera kandydat Zielonych Tomasz Aniśko, a kolejne miejsce zajmują Waldemar Sługocki i Krystyna Skibińska. Piąty jest był szef klubu parlamentarnego Unii Wolności Jerzy Wierchowicz, a ósmy były poseł Witold Pahl.

W Łodzi na czele listy są dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, Krzysztof Piątkowski i posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska. W Piotrkowie "jedynką" jest b. minister infrastruktury i sprawiedliwości, poseł PO Cezary Grabarczyk, trzecia posłanka PO Elżbieta Radziszewska, a ósmy Robert Telus.

W Sieradzu pierwszy jest poseł PO Cezary Tomczyk, a drugi Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej. W okręgu podkrakowskim na czele listy są posłanka PO Dorota Niedziela i poseł Marek Sowa.

W Krakowie pierwszy jest b. wiceminister spraw zagranicznych w rządach PiS prof. Paweł Kowal, szósty poseł PO Ireneusz Raś, siódmy Józef Lassota, a ósmy Bogusław Sonik. Ostatni na liście jest dotychczasowy poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

W Nowym Sączu listę otwiera Jagna Marczułajtis-Walczak, a za nią są były minister skarbu Andrzej Czerwiński i dawna posłanka PO Marta Fogler.

W Tarnowie na czele listy jest Urszula Augustyn i Robert Wardzała, natomiast szósty jest były poseł KPN i AWS Grzegorz Cygonik.

W Płocku listę otwierają poseł PO Marcin Kierwiński i Elżbieta Gapińska. W Radomiu jedynką jest posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska. W Siedlcach na czele jest posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz i były wiceszef MON Czesław Mroczek.

W Warszawie za szefem PO Grzegorzem Schetyną, liderką Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer, Dariuszem Rosatim, Joanną Fabisiak, Jarosławem Szostakowskim i Katarzyną Piekarską są m.in. były piłkarz Roman Kosecki (dziesiąty), blogerka Klaudia Jachira (trzynasta) i satyryk Tadeusz Ross (trzydziesty piąty).

Okręg podwarszawski otwierają Jan Grabiec, Paweł Zalewski, Kinga Gajewska i b. szef szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. Siedemnasta jest radna Joanna Staniszkis.

W Opolu na czele listy są Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś, z listy tej kandyduje też m.in. Robert Węgrzyn. W Krośnie Joanna Frydrych i Marek Rząsa. W Rzeszowie były poseł PiS Paweł Poncyljusz, Zdzisław Gawlik i Krystyna Skowrońska.

W Białymstoku listy otwierają sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski, piąty jest Eugeniusz Czykwin, a ostatni Tomasz Cimoszewicz.

W Gdańsku na czele są obecny szef klubu PO-KO Sławomir Neumann, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Pomaska i Piotr Adamowicz.

W Słupsku listy otwierają liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Zbigniew Konwiński i Henryka Krzywonos-Strycharska. W Bielsku Białej Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek i Mirosław Suchoń. W Częstochowie Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński.

W okręgu nr 29 (Gliwice) na czele listy są Marta Golbik, Krystyna Szumilas i Tomasz Głogowski. Z kolei w okręgu nr 30 (Rybnik) Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz.

W Katowicach listy otwierają wiceszef PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, Ewa Kołodziej i Marek Wójcik. W Sosnowcu - Wojciech Saługa i Barbara Dolniak. W Kielcach Bartłomiej Sienkiewicz, Adam Cyrański, Marzena Orkla-Drewnowicz i Artur Gierada.

W Elblągu na czele są Jacek Protas i Bernadeta Hordejuk. Ostatni jest Miron Sycz. W Olsztynie listy otwierają Janusz Cichoń, Anna Wasilewska, Mirosław Pampuch i Paweł Papke.

W Kaliszu na czele są Mariusz Witczak i Jarosław Urbaniak, w Koninie Tomasz Nowak, Mirosława Stępień i Paulina Hennig-Kloska (piąty jest były poseł i senator Ireneusz Niewiarowski).

W Pile na czele są Małgorzata Janyska, Jakub Rutnicki, Iwona Kamińska-Lech i Kilion Munyama. W Poznaniu Joanna Jaśkowiak, Rafał Grupiński, Adam Szłapka i Waldy Dzikowski.

W Koszalinie listę otwiera poseł PO Sławomir Nitras, dalej są Tomasz Czuczak i Marek Hok. W Szczecinie "jedynka" to Arkadiusz Marchewka, dalej jest Norbert Obrycki, piąta jest liderka KOD Magdalena Filiks, szósty dawny lider SLD Grzegorz Napieralski, a ostatni były poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

>>> Polecamy: Kto głosuje na PO-KO? "Wysoki poziom pesymizmu" [PORTRET WYBORCY PO-KO]