Polska gospodarka dwukrotnie zwiększy się przez dekadę? Dogonimy wtedy Hiszpanię

29 sierpnia 2019, 10:29 | Aktualizacja: 30.08.2019, 10:16
Źródło:PAP
Wzrost PKB, źródło: McKinsey

Wzrost PKB, źródło: McKinseyźródło: Materiały Prasowe

Z analiz McKinsey & Company wynika, że w kolejnym dziesięcioleciu Polska ma szansę rozwijać się w tempie nawet 5 proc. rocznie, a wartość gospodarki może się podwoić – z 477 mld euro w 2018 r. do 890 mld w 2030 r. w cenach stałych. Potrzebne są jednak konsekwentne działania w pięciu kluczowych obszarach.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (64)

  • Hmmm(2019-08-29 10:35) Zgłoś naruszenie 10552

    Jak to?P.Balcerowicz w 1993-4 mówił ze to kwestia 15 lat.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • no tak(2019-08-29 11:34) Zgłoś naruszenie 7640

    Pod warunkiem że Hiszpania wpadnie w recesję.

    Odpowiedz
  • dss(2019-08-29 11:53) Zgłoś naruszenie 11680

    jesli oszolomy z opozycji odzyskaja wladze to nie dogonimy hiszpanii nawet za 20 lat no chyba ze tam wybuchnie jakas wojna domowa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Qwertyk(2019-08-29 12:01) Zgłoś naruszenie 7322

    Cyt. „wzrost aktywności zawodowej, który w Polsce wynosi 65 proc., podczas gdy średnia dla państw UE sięga 74 proc., a w Szwecji nawet 83 proc.” Tak długo, jak GUS i inne instytucje będą udawały, ze z kraju nie wyjechało 2.000.000 Polaków tak, jakiekolwiek dane procentowe będą błędne. W Polsce mieszka ok. 36.800.000 bo 2mln wyjechały za Zachód albo Północ. Gdyby nie licząc tego pewnie wskaźnik aktywności zawodowej byłby znacznie bliżej 70%

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nord(2019-08-29 12:05) Zgłoś naruszenie 5638

    Spoko KOKO dojdzie do władzy i nie będzie niczego :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Szymon(2019-08-29 12:06) Zgłoś naruszenie 19267

    Nie ma takiej opcji. Rządzący, jedyne, co umieją zrobić z pieniędzmi to przekupować Polaków, a już na pewno nie inwestować. Po drugie - demografia. Bez sprowadzenia milionów imigrantów np. z Ukrainy, gospodarka siądzie. Po trzecie - idzie kryzys światowy, a spowolnienie gospodarcze już jest odczuwane. Może skończyć się naprawdę źle Po czwarte - model gospodarki oparty na niskiej płacy nie zawiezie nas do dobrobytu nigdy. Nie za 10, nie za 20 lat, tylko nigdy.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • przem(2019-08-29 12:16) Zgłoś naruszenie 10661

    Władza już sobie dogoniła zachód w zarobkach -podnoszą sobie pensje, dodatki, stołki dla swoich, rodziny... a obywatel płaci 23%Vat i inne podatki; kwota wolna (roczna ok. 3tyś pln) od podatku to kpina, nawet nie da się w tej kwocie utrzymać mieszkania przez rok -same opłaty czynszowe wyższe a do dopiero wyżywić, kupić leki czy ubrać... polska Chiny Europy, niestety - dziękuję władzy od 89roku: tylko patrzą jak sobie koryto napchać i kieszenie wypchać... a obecna władza jeszcze okrada ludzi inflacją... :(

    Odpowiedz
  • rozsadny(2019-08-29 12:25) Zgłoś naruszenie 16731

    pierwszy punkt wzrost produktywnosci - z rzadem ktory zacheca ludzi do niepracowania a na pracujacych naklada coraz wyzsze podatki ten 3% scenariusz powinien byc opcja aspiracyjna. Tylko na rozdmuchanej konsumpcji wewnetrznej nie da sie zbudowac dlugotrwalego wzrostu gospodarczego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2019-08-29 12:42) Zgłoś naruszenie 3052

    W parytecie siły nabywczej per Capita będziemy na poziomie takim jak Włochy za 5lat - 6lat, Francji za 10 lat a Niemiec za 15 lat oczywiście przy dalszym szybkim wzroście gospodarczym rzędu 4% - 5% rocznie!!! Na Zachodzie wzrost gospodarczy będzie oscylować między 1% - 2% rocznie przez następne 10 lat!!! Dodatkowo w tamtych krajach może nastąpić min. jedna recesja!!!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • sss(2019-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 827

    Nie ma takiej możliwości

    Odpowiedz
  • ASD(2019-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 1147

    Ojejku ale hity :) Dawano takich kocopolow nie czytalem. Czekam na info ze Niemcy dgonimy za 5 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cx(2019-08-29 12:53) Zgłoś naruszenie 9228

    Rozumiem, że McKinsey nie bierze pod uwagę takich drobiazów jak recesja w UE czy Brexit ?

    Odpowiedz
  • Emma(2019-08-29 13:04) Zgłoś naruszenie 032

    SHO

    Odpowiedz
  • Profet(2019-08-29 13:15) Zgłoś naruszenie 12020

    Te 3 proc. to realność. 2000-10 to wzrost 3,9. Te dziesięciolecie 3,5. Więc 5 proc. to robienie sobie jaj. Druga sprawa to McKinsey. Czytałem, że wystawił do odstrzału chińskiemu rządowi różnych myślących inaczej. Tak, że dla kasy zrobią wszystko. Obiecają wam nawet 5 proc.

    Odpowiedz
  • Max(2019-08-29 13:29) Zgłoś naruszenie 16819

    Polska rozwijała się w tempie 4% rocznie, Słowacja zaś w 3,7%, Rumunia 4,2%, Litwa 4,4%. Polska rozwijała się więc w przeciętnym tempie środkowoeuropejskim. Nie ma tym cudu, tylko rozpoznane zjawisko nadganiania krajów zapóźnionych, włączonych do wspólnej strefy gospodarczej z bogatymi. W pewnym momencie ten mechanizm przestaje działać i tempo obniża się. Dlatego bogate (w porównaniu z nami) Czechy czy Słowenia miały niższe tempo niż Polska czy Rumunia. Na marginesie, było wiele państw aspirujacych do grona bogatych państw Zachodu, ale w ciągu ostatnich 50 lat ta sztuka udała się tylko Korei Południowej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • POLAK(2019-08-29 14:25) Zgłoś naruszenie 11863

    To jest możliwe pod warunkiem, że obecny komunistyczny rząd odejdzie w niepamięć w tym roku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2019-08-29 14:29) Zgłoś naruszenie 13821

    jak podatki i obciązenia będą rosną jak teraz to w Polsce nie będzie Polaków

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminatore(2019-08-29 15:16) Zgłoś naruszenie 36

    Godne to i sprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-08-29 16:36) Zgłoś naruszenie 624

    W 2030r. kurs Złotego do Euro to 2:1!!! Polski PKB będzie wtedy wynosił ok. 2000 miliardów Euro!!! To ponad 54000 Euro per Capita co jest bardzo realne!!! Zobaczycie w 2030r.!!! Hehehe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gostom(2019-08-29 18:03) Zgłoś naruszenie 1832

    Za pomocą reparacji z Niemiec,,,,,

    Odpowiedz