Jak czytamy w czwartkowym komunikacie, "w ramach środowiska określanego jako sandbox, KIR i Urząd KNF będą m.in. realizować projekty dotyczące wykorzystania technologii rejestrów rozproszonych (blockchain)".

Według przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego "technologia blockchain pozwala tworzyć zaufane struktury danych, a jej zastosowanie w usługach cyfrowych to szansa na wzrost poziomu satysfakcji i bezpieczeństwa klientów". "Również w regulacjach technologia blockchain może przyczynić się do zapewnienia przejrzystości oraz dobrej jakości danych, między innymi sprawozdawczych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich niezaprzeczalności" – powiedział Jastrzębski cytowany w komunikacie.

Zdaniem prezesa KIR Piotra Alickiego "jednym z bardziej perspektywicznych narzędzi jest technologia blockchain, którą wykorzystaliśmy do opracowania trwałego nośnika". Dodał, że KIR jest partnerem technologicznym polskiego sektora bankowego, ale pełni także rolę branżowego ośrodka badań i rozwoju.

Z informacji KNF wynika, że w zakresie stosowania technologii rejestrów rozproszonych, KIR udostępni własną platformę blockchain, zintegrowaną z węzłem Hyperledger w KNF. "Strony porozumienia deklarują także współpracę przy tworzeniu rozwiązań wspierających podmioty rynku płatniczego i finansowego w spełnianiu wymogów regulacyjnych, m.in. RODO i procedur przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy" - podano.

Reklama

Jak podkreślono w komunikacie, na mocy porozumienia, KIR i UKNF będą wspierać od strony merytorycznej i technologicznej realizację m.in. projektów obejmujących wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. Dodano, że wspólnym celem obu partnerów jest zwiększenie dynamiki rozwoju polskiego ekosystemu fintech. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt