W poniedziałek personel naziemny KLM rozpocznie strajk, który zakłóci system lotów na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, jednym z najbardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych w Europie.

Linie lotnicze KLM stwierdziły, że dwugodzinny strajk rozpoczynający się o 8 rano prawdopodobnie spowoduje zakłócenia w harmonogramach lotów dla przewoźników, którzy są częścią sojuszu SkyTeam, w tym m.in. Air France, Transavii czy Delty Air Lines. Pasażerom poleca się monitorowanie sytuacji za pośrednictwem stron internetowych przewoźników.

15 tys. pracowników naziemnych linii KLM chce podwyżki o 4 proc., stabilniejszych umów i korzystniejszych zmian godzinowych - donosi holenderski związek zawodowy FNV. Związek od miesięcy negocjuje z zarządem firmy nowy układ zbiorowy pracy. KLM zaproponowała dwuprocentową podwyżkę, co zdaniem związku jest niewystarczające. Z kolei zarząd linii utrzymuje, że najnowsza oferta, jaką przekazali pracownikom sprawia, że akcja strajkowa wydaje się nieuzasadniona.

Przez Schiphol każdego roku przemieszcza się prawie 80 mln pasażerów, jest to główne centrum transferów między lotami międzykontynentalnymi i regionalnymi.

>>> Czytaj też: We wrześniu na lotnisku Heathrow pojawią się drony. To protest ekologów

Reklama