Polska to raj dla finansowych krętaczy. Ponad połowa Polaków nie wie, co to debet

7 września 2019, 07:00 | Aktualizacja: 19.09.2019, 10:55
Źródło:MAGAZYN DGP
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Ofiary Amber Gold, spłukani frankowicze, emerytalna bieda i spirale zadłużenia. Wiele z problemów polskiego kapitalizmu wynika z niewiedzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (19)

  • Tomek (2019-09-07 17:43) Zgłoś naruszenie 692

    Państwo tolerowalo działalnośc Amber Gold kilka lat.... Dlaczego?

    Odpowiedz
  • prezes(2019-09-08 18:31) Zgłoś naruszenie 351

    calkowicie sie zgadzam-nawet ludzie po roznych uniwersytetach nie maja pojecia o najbardziej podstawowych sprawach ze swiata finansow i gospodarki.Pmaietam,ze jak Amber Gold dzialal to poznalem takiego kulturalnego,starszego pana w banku,ktory wlasnie wyplacal 100 tys zl z konta,a ze cos dlugo to trwalo to ze mna gadal w kolejce.Mowi mi,ze chce to zanisc do Amber Gold,bo tam daja 15% i calosc jest trzymana w zlocie w Szwajcarii-super rzecz.Ja,ktory jestem humanista ale od lat 80 interesuje sie ekonomia i mam spora wiedze o ****************** 40 lat na zachodzie)-mialem juz wtedy pewne watpliwosci co do Amber Gold-raz,ze nie mieli zabezpieczenia w BFG,dwa,ze nie rozumialem jak oni moga rownoczesnie operowac plynna gotowka w setkach milionow majac teoretycznie wszystko zdeponowane w zlocie w Szwajcarii,trzyn-nie moglem uwierzyc w rentownosc 15% na stale-przeciez cena zlota ulega zmianie.Te obawy zdolalem przekazac temu panu oraz powiedzialem mu,ze moze sam kupic zloto w NBP i tam je zdeponowac w skrytce.On mnie posluchal-troche sie wystraszyl po rozmowie ze mna-chyba jest mi wdzieczny do konca zycia.Nigdy go potem nie spotkalem.

    Odpowiedz
  • Kocio(2019-09-07 10:46) Zgłoś naruszenie 316

    Bank-B, Ja-J B:"Niestety, nie ma Pan zdolności kredytowej w złotówkach, ale mogę Panu zaproponować kredyt w walucie, na przykład bardzo stabilny kredyt we frankach szwajcarskich" J:"Jeśli dobrze rozumiem, to zarabiając z złotówkach nie mam zdolności kredytowej aby spłacić kredyt złotówkami, a jeśli chodzi o walutę to mogę w obcej walucie wziąć kredyt jeszcze wyższy i spłacać to w złotówkach?" B:" Oczywiście! Bo kredyt w walucie jest o wiele tańszy niż w złotówkach i do tego kryteria dochodowe są inaczej przeliczane, dlatego można wziąć więcej" J:"A co z ryzykiem że waluta nagle wystrzeli w górę i co ze spreadem? B:"Ależ nie ma zupełnie takiego ryzyka, stabilność waluty gwarantuje Panu sam Bank Szwajcarski który dba o właściwy poziom ceny swojej waluty" J:"Acha, czyli w umowie będzie zapis że bank szwajcarski zagwarantuje mi stabilny kurs waluty?" B:"Eeee, no nie" J:"To skąd ta gwarancja?" B:"Eeeee, bo tak jest na całym świecie"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matka Polka(2019-09-07 12:47) Zgłoś naruszenie 306

    Szanowny Panie, to nie niewiedza Polaków, ale bezkarność "instytucji zaufania publicznego". Jak Pan to wytłumaczy, że banki nie udostępniały draftu umowy nawet na godzinę przed podpisaniem, żeby mieć możliwość konsultacji jej z prawnikiem???? NIE i koniec. Albo fakt, że przy początkowych wyliczeniach klient ma zdolność na kredyt w PLN, a po podpisaniu umowy przedwstępnej okazuje się, że już tylko na CHF??? To się nazywa konkretnie: OSZUSTWO, a nie niewiedza.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zdzisek(2019-09-07 09:15) Zgłoś naruszenie 284

    Panie redaktorze. Nie bylo by problemu kredytow frankowych gdyby istniał mechanizm klucz za kredyt, tak jak w Stanach. Bez tego mechanizmu całe ryzyko jest po stronie kredytobiorcy a zero po stronie banku. Przy takim mechaniźmie banki same proponują zmiane warunków najbardziej ryzykownym podmiotom. Słyszał Pan żeby w Polsce jakiś bank splajtował? Nigdy tego nie będzie bo ostatecznie zawsze problem ma pożyczkobiorca nawet jak sprzeda mieszkanie to bank obedrze go ze skóry zanim go puści. Adrian miał sznse rozwiązać ten problem ale nie podpisał ustawy. Mechanizm mógł być ten sam dla frankowiczów i złotówkowiczów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mam dość(2019-09-07 14:53) Zgłoś naruszenie 241

    Wychodzi kompletny brak edukacji ekonomicznej. 21% Polaków twierdzi, że nie płaci żadnych podatków. 58% twierdzi, że nie płaci podatku VAT. Musimy zacząć uczyć o ekonomii, finansach, umowach notarialnych, jak założyć DG/spółkę i ich wady i zalety itp. Ale władzy to nie na ręka bo głupcami łatwiej rządzić i manipulować.

    Odpowiedz
  • Gosciu(2019-09-07 09:56) Zgłoś naruszenie 222

    Czym innym jest produkt inwestycyjny (o wysokiej stopie ryzyka) a czym innym kredyt hipoteczny. W pogoni za zyskiem banki przeszarżowały oferując produkt który okazał sie toksyczny dla klienta. O ile klient mógł nie być świadomy - nie miał obowiązku posiadania ekonomicznego wykształcenia. O tyle banki w obliczu ilozurycznego nadzoru który działał tylko w celu ochrony interesu sektora pozwoliły sobie na „zbyt wiele”. Zachowania takie nikogo w państwie z dykty i tektury nie dziwiły nawet kolejne raporty NIK czy bodaj rzecznika parw konsumenta nic nie zmieniały, sady widziały swiat oczyma lobbistów a ustawodawca mimo dostrzegania problemu i budowy na mim kapitału wyborczego (osiągając nawet prezydenturę) nie zrobil nic poza symulowaniem kolejnych bezsensownych/ nie przydatnych rozwiązań.O tyle UE stanęło po stornie strony słabszej - konsumenta gdyż zachowania takie nie są akceptowalne w krajach rozwiniętych.

    Odpowiedz
  • Teresa(2019-09-07 13:42) Zgłoś naruszenie 2114

    Polacy mają za to pojęcie o religii- tzn. 3 razy w ciągu tygodnia w szkole. Po co komu podstawy ekonomii- to głupoty- wiara to prawdziwe życie.

    Odpowiedz
  • Beka(2019-09-07 13:13) Zgłoś naruszenie 72

    Niech ten raifaisen już lepiej spada, do widzenia, żegnaj.

    Odpowiedz
  • ziuk(2019-09-08 09:21) Zgłoś naruszenie 22

    Najlepsze są te wsiowe mędrki z forów internetowych, wywodzące sie z tych analfabetów. Pieniądze im rosną na drzewach i tylko ciągle jacyś źli ludzie nie pozwalają im ich zrywać.

    Odpowiedz
  • Polka(2019-09-08 15:32) Zgłoś naruszenie 21

    Ciekawe jak frank byl bardzo taki Czy ktos by zrobil afere.W Polsce bardzo duzo ludzi zostalo oszukanych,takie prawo I ryzyko.Urzednicy powinni odpowiadac za zle podjete decyzje,a jak frankowiczom to I innym Polakom trzeba oddac za okradzenie przez nstytucje.

    Odpowiedz
  • ba(2019-10-08 14:59) Zgłoś naruszenie 01

    No niezupełnie p. dziennikarzu. Dopiero teraz pisze się prawdę o faktycznej działalności ludzi władzy. Prawda została wywalczona przez oszukanych. Urzędnicy świeccy i duchowni, politykierzy, kłamią, oszukują, wyciągają od ludzi pieniądze, a prokuratura, urzędnicy rządowi, samorządowi udają, że tego nie widzą. Aby oszukiwać na taką skalę trzeba mieć zgodę rządzących. Od 1989 oszukuje i okrada się naród w majestacie prawa - szczyty obłudy osiągnęła dojna zmiana z agentami Rzymu. Oświata w RP słabnie, b.dob. opłacani są katecheci, a ci uczą posłuszeństwa i wiary, a dla prawdziwych nauczycieli są grosze. Nie ma na zdrowie, a jest dla czarnej mafii i swoich kumpli. Kumple są ponad prawem.

    Odpowiedz
  • duvapa(2019-09-08 05:18) Zgłoś naruszenie 06

    SpFling.︆︅com - świetny projеkt dl𝚊 dоrosłyсh, którzy chcą zn𝚊l𝚎źć p𝚊rtnеrа sеksuаln𝚎go

    Odpowiedz