Kierowcy w tym roku wydawali średnio 1 360 zł na naprawę swoich aut. To ponad połowa pensji minimalnej - wynika z raportu platformy DobryMechanik.pl. Co trzeci kierowca odwiedza warsztat samochodowy aż 3-5 razy na rok, a 65 proc. przebadanych kierowców 1-2 razy w roku.

Im większe i droższe auto, tym wyższe wydatki na naprawę. Według danych z raportu, najmniej płacą kierowcy aut miejskich (średnio 886 zł w ciągu roku), a najwięcej właściciele luksusowych i sportowych (średnio 2 471 zł). Największe wydatki ponoszą osoby jeżdżące samochodami, których wiek mieście się w przedziale 4-10 lat - średnio ok. 1576 zł. Jak podkreślają autorzy raportu, są to auta konstruowane w oparciu o najnowsze technologie, dlatego ich naprawy wymagają zaawansowanej wiedzy i narzędzi.

Koszty napraw wyraźnie różnią się też w zależności od wieku kierowców. Najmniej wydają osoby powyżej 55. roku życia - średnio 829 zł. Z kolei najmłodsi w wieku 18-24 lata u mechaników zostawiają ok. 1 407 zł.

>>> Czytaj też: "Bild": Auta elektryczne nie są tak przyjazne dla klimatu, jak się wydaje

Zdecydowana większość badanych kierowców korzysta z samochodów starszych niż 5 lat – zwykle są to samochody w wieku od 5 do 10 lat (42 proc.). Osoby z gospodarstw domowych, w których dochód przekracza 6 tys. złotych netto miesięcznie zdecydowanie częściej mogą pozwolić sobie na młodsze auto. Ponad 30 proc. osób o takim dochodzie posiada samochód nie starszy niż 4 lata.

Reklama

„Mimo, że kierowcy dość często korzystają z usług warsztatów samochodowych, liczba takich placówek maleje. Najczęściej upadają małe zakłady o niskich kompetencjach, nie dysponujące narzędziami, które są niezbędne do naprawy coraz bardziej skomplikowanych aut. Uważam, że warsztaty będą musiały zacząć dostosowywać się do klientów z młodszymi autami. Jeśli właściciele serwisów będą inwestowali w wiedzę swoją oraz swoich mechaników, jak również w nowoczesne narzędzia i tworzenie nowych stanowisk serwisowych, mogą skorzystać na wciąż rosnącej liczbie aut, które kupują Polacy“ – powiedział cytowany w komunikacie Filip Goździewicz, członek zarządu serwisu DobryMechanik.pl.

Jak wynika z raportu, szukając dobrego warsztatu samochodowego aż 40 proc. Polaków opiera się na rekomendacjach znajomych lub rodziny, a 25 proc. wykorzystuje w tym celu internet.

>>> Czytaj też: "Handelsblatt": Nad fabryką Opla w Gliwicach zbierają się czarne chmury