Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński potwierdził w środę, że Europejska Agencja Leków ostrzegła, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w metforminie. Szacuje się, że lek może przyjmować w Polsce nawet 1,8 mln pacjentów z cukrzycą. Jest stosowany też w leczeniu otyłości, insulinooporności i zespołu policystycznych jajników.

"Ryzyko wynikające z przyjmowania nawet zanieczyszczonej w procesie syntezy leku metforminy jest uważane za znikome i na pewno większe jest ryzyko nagłego odstawienia leku, zwłaszcza jeśli ktoś stosuje go z powodu cukrzycy typu II" – powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.

O tym, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych, pierwszy poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Reklama

Prof. Lewiński zwrócił uwagę, że podobne związki, które zawierają azot, są stosowane również na niektórych etapach przetwórstwa żywności, np. podczas peklowania.

"W związku z rozwojem technik badania leków wykryto, że w procesie technologicznym produkcji metforminy pojawia się substancja, która mogłaby być szkodliwa dla zdrowia. Jednak wykrycie w niektórych seriach metforminy zanieczyszczenia na tę chwilę nie upoważnia do odstawienia leków. Zresztą dotąd nie ma takich zaleceń w żadnym z krajów europejskich" – uważa prof. Lewiński.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie podjął na razie decyzji o wycofaniu lub wstrzymaniu produkcji leków zawierających metforminę.

"Chciałbym przestrzec przed nagłym odstawianiem leku. Metformina znana jest z tego, że obniża częstość występowania chorób nowotworowych u pacjentów z cukrzycą typu II, u których choroby nowotworowe występują częściej niż w ogólnej populacji. Porównywanie różnych ryzyk przyjmowania metforminy przemawia za dalszym jej stosowaniem" – dodał endokrynolog.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że o dalszych działaniach w związku z doniesieniami na temat metforminy będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

>>> Czytaj też: Zanieczyszczenie leków na cukrzycę? Co mówi resort zdrowia?