Indeks Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,79 proc. do 28 132,05 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,86 proc. do 3168,57 pkt., a Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,73 proc., osiągając 8717,32 pkt.

S&P 500 i Nasdaq zamknęły sesję na najwyższych poziomach w historii.

Optymizm na amerykańskich giełdach związany jest z informacjami na temat postępu w negocjacjach handlowych między USA i Chinami.

Według stacji CNBC i serwisu informacyjnego Bloomberg pierwszy etap porozumienia handlowego Chiny-Stany Zjednoczone został osiągnięty i czeka jedynie na zatwierdzenie przez prezydenta Donalda Trumpa. CNBC powołuje się na trzy źródła związane z negocjacjami.

Stany Zjednoczone miały zaoferować wycofanie się z zaplanowanego na niedzielę podniesienia ceł na chińskie towary importowane do Stanów, o wartości 160 miliardów dolarów. Dotychczas wprowadzone cła, obejmujące towary o wartości 360 mld dolarów, miałyby zostać obniżone nawet o 50 proc.

Reklama

"Zespoły negocjacyjne ds. handlu obu stron utrzymują ścisłą komunikację" - powiedział dziennikarzom podczas briefingu prasowego Gao Feng, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu.

Gao odmówił komentarza w sprawie ewentualnego odwetu za kolejną partię karnych ceł na chiński eksport, którą Waszyngton zapowiedział na 15 grudnia.

Derek Scissors, badacz ds. Chin z American Enterprise Institute, który konsultuje się z niektórymi urzędnikami Białego Domu uważa, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest opóźnienie wprowadzenia ceł o dziewięćdziesiąt dni.

W grupie największych firm liderem wzrostów była akcje Cisco, które wzrosły ponad 3 proc. Ponad 2 proc. zyskały notowania JPMorgan Chase, Dow, Chevron, i Goldman Sachs. (PAP)