Centrum kryzysowe poinformowało w środę o kolejnych 339 zgonach z powodu koronawirusa, z czego 110 w ciągu ostatnich 24 godzin. 51 osób zmarło w szpitalu, 59 w domu opieki. Ponadto w zestawieniu uwzględniono 229 zgonów stwierdzonych we wcześniejszych dniach, ale nieujętych dotąd w statystykach.

Presja na szpitale zmniejsza się. W ciągu ostatniej doby przyjęto 116 chorych, ale wypisano 290 osób. Obecnie w placówkach leczniczych przebywa 2849 zakażonych. 646 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Od początku epidemii w Belgii zarejestrowano 50 781 zakażeń koronawirusa. Szpitale opuściło dotąd 12 731 wyleczonych pacjentów.

W poniedziałek władze ogłosiły, że współczynnik reprodukcji wirusa wynosi obecnie 0,6. Oznacza to, że jedna zakażona osoba infekuje obecnie średnio mniej niż jedną inną osobę. Na początku epidemii wskaźnik ten wynosił 2–3, a w zeszłym tygodniu 0,8.

Wirusolog Steven Van Gucht zwrócił uwagę w poniedziałek na konferencji prasowej, że bardzo ważne jest, aby w przyszłości wartość ta została utrzymana poniżej 1. „Gdy tylko osiągnie 1 lub więcej, będzie to oznaczało, że epidemia nabiera rozpędu” - wyjaśnił.

>>> Czytaj też: Ludzie umierają w poczekalniach. Hiszpańscy lekarze decydują, komu ocalić życie