Francuska grupa motoryzacyjna PSA, produkująca między innymi marki Peugeot, Citroen i Opel, ogłosiła w poniedziałek, że do 27 marca zamknie wszystkie swoje fabryki w Europie.

Fabryki w Miluzie i Madrycie muszą zostać zamknięte w poniedziałek, a inne zakłady będą zamykane w ciągu tygodnia „z powodu występowania poważnych przypadków Covid-19 w pobliżu niektórych zakładów produkcyjnych, zakłóceń w dostawach od głównych dostawców, a także gwałtownego popytu” - poinformował w komunikacie prasowym zarząd koncernu. PSA jest jednym z największych producentów samochodów w Europie.

Renault zamknie w poniedziałek i wtorek cztery fabryki w Hiszpanii - dwie w Valladolid, w Palencii i Sewilli. Zakłady te zatrudniają niespełna 10 tys. pracowników i produkują między innymi silniki dieslowskie i benzynowe na potrzeby zakładów Renault w innych krajach oraz dla partnerów koncernu - Nissana i grupy Daimler (Mercedes).

Z powodu epidemii koronawirusa również koncern Michelin zdecydował o zamknięciu wszystkich swoich fabryk we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Natomiast francuski gigant kosmetyczny LVMH ogłosił, że jego grupa udostępni fabryki kosmetyków do produkcji dużych ilości żelu antybakteryjnego, który zostanie bezpłatnie udostępniony instytucjom zdrowia publicznego. Fabryki marek kosmetycznych Christian Dior, Guerlain i Givenchy, będące własnością LVMH, zostały już zobligowane do produkcji żelu.

Porty lotnicze zamykają część swoich terminali na podparyskich lotniskach Roissy Paris-Charles de Gaulle oraz Paris-Orly z powodu ograniczeń w lotach oraz małej liczby pasażerów.

Francuskie media porównują sytuację fabryk w związku z zagrożeniem Covid-19 z „przemysłem funkcjonującym w warunkach wojny”. Komentatorzy przypominają, że w 1914 roku rząd Francji rekwirował produkcję zakładów przemysłowych i przestawiał ich produkcję na czas wojny.

>>> Czytaj też: Jak epidemia odbija się na gospodarce? Fabryki zawieszają produkcję, możliwa fala bankructw