Informując w piątek o inwestycji, płocki koncern zaznaczył, że glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w rafinerii w Trzebini, to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, który często jest stosowany do produkcji m.in. żelów i mydeł antybakteryjnych oraz innych środków czystości, a także w przemyśle spożywczym. "​W zakładzie produkcyjnym w Trzebini, należącym do spółki Orlen Południe, powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Wykorzystywany jest on do wytwarzania m.in. środków higienicznych i farmaceutycznych. W perspektywie długoterminowej zwiększy to bezpieczeństwo Polski w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego" - podkreślił PKN Orlen.

Jak podała spółka, nowa instalacja w Trzebini będzie produkować 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. Przypomniała zarazem, że do Polski - na potrzeby produkcji środków higienicznych i farmaceutycznych - sprowadzane jest w ciągu roku ok. 5 tys. ton tego produktu. Według płockiego koncernu, realizacja projektu w Orlen Południe "zagwarantuje samowystarczalność kraju w glikol propylenowy".

"Wiemy, że obecnie pomoc jest potrzebna tu i teraz. Dlatego prowadzimy szereg działań wspierających polski rząd w walce z epidemią koronawirusa. Jednocześnie działamy biznesowo z myślą o kolejnych latach. Realizujemy inwestycje, które wzmocnią pozycję spółki na międzynarodowym rynku i będą znaczącym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w piątkowym komunikacie spółki. Jako przykład podał właśnie budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu w zakładzie spółki zależnej Orlen Południe w Trzebini.

"Realizowana przez nas inwestycja wzmocni polską gospodarkę, która musi szybko poradzić sobie ze skutkami epidemii koronawirusa. Produkcja glikolu pozwoli nam również w jeszcze większym stopniu zabezpieczyć w przyszłości Polskę w przypadku sytuacji zagrożenia epidemią" – podkreślił Obajtek.

Według PKN Orlen, wytwarzanie środków higienicznych jest najszybciej rosnącym segmentem zastosowania glikolu propylenowego w Europie.

"Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to także ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię" - podkreślił płocki koncern. Ocenił przy tym, iż dzięki tej inwestycji Orlen Południe "wzmocni swoją pozycję na krajowym rynku biokomponentów oraz pracodawcy w regionie", który już dziś zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii - po oddaniu do użytku instalacji powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi również wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla - głównie z oleju rzepakowego. "Na inwestycji skorzystają także inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę związaną z dostawami gliceryny" - zapewnił płocki koncern.

W piątek PKN Orlen poinformował także, że na początku kwietnia w zakładzie w Trzebini w ramach Grupy Orlen ruszy produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni. Początkowa wielkość produkcji wyniesie tam do 3 mln litrów na miesiąc. Jak podał płocki koncern, płyn wytwarzany w Orlen Południe trafi do sprzedaży hurtowej i instytucji publicznych. (PAP)