W ocenie tej Komisji, jest to konieczne ze względu na kryzys spowodowany epidemią koronawirusa i opóźnienia w negocjacjach nad nowym długoterminowym budżetem Unii na lata 2021-2027.

"Choć prace nad ustanowieniem kolejnych wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027 muszą być kontynuowane i uwzględniać skutki obecnego kryzysu zdrowotnego w perspektywie długoterminowej, tym bardziej pilne jest, aby Komisja Europejska zaproponowała plan awaryjny, który wszedłby w życie 1 stycznia 2021 r." - czytamy w komunikacie.

Przewodniczący i koordynatorzy Komisji Budżetowej zaznaczyli, że jest to tym bardziej konieczne ze względu na opóźnienia związane z terminowym zawarciem porozumienia w sprawie WRF z powodu kryzysu COVID-19.

W ocenie Komisji Budżetowej, należy dążyć do większego pola manewru w przesuwaniu środków. Warto też rozważyć potencjał wszystkich programów, aby zapewnić dodatkowy wkład w ożywienie gospodarcze, zdrowie publiczne i zarządzanie kryzysowe, zapewniając jednocześnie większą elastyczność. A także uwzględnić zobowiązania polityczne nowej Komisji, takie jak zielony ład i cyfryzacja.

Reklama

Członkowie Komisji Budżetowej kilkakrotnie apelowali już o plan awaryjny w sprawie przyszłego budżetu, by zabezpieczyć beneficjentów programów unijnych - w przypadku nieosiągnięcia na czas porozumienia w sprawie WRF na lata 2021–2027. Tym razem jednak sytuacja jest szczególna ze względu na skutki epidemii koronawirusa.

Obecny długoterminowy budżet UE kończy się 31 grudnia 2020 r., UE potrzebuje nowego horyzontu planowania budżetowego na następne siedem lat. W związku z tym Komisja Europejska przedstawiła plany dotyczące kolejnych wieloletnich ram finansowych (WWF) na lata 2021-2027 w maju 2018 r. Parlament Europejski zajął stanowisko w listopadzie 2018 r. i potwierdził w październiku 2019 r. Swojego stanowiska nie uzgodniła jeszcze Rada.