Z analizy dziewięciu potencjalnych leków na koronawirusa, które znajdują się fazie testów klinicznych, wynika, że koszt produkcji części z nich może spaść nawet do poziomu 1 dolara za cykl leczenia.

Jeśli ustalenia badaczy się potwierdzą, potencjalne lekarstwa na Covid-19, w tym hydroksychlorochina czy remdesiwir, mogą być produkowane po cenie od jednego do 29 dolarów za cykl leczenia – wynika z najnowszych badań, których wyniki opublikowano w piątek na łamach „Journal of Virus Eradication”.

Minimalne możliwe koszty produkcji dziewięciu potencjalnych leków na koronawirusa oszacowano w oparciu o ostatnie analizy trwających testów klinicznych – wyjaśniają autorzy badania.

Reklama

Wyniki trwających obecnie randomizowanych i kontrolowanych testów kilku leków pojawią się w ciągu trzech miesięcy. Jeśli ich efekty okażą się zadowalające, to istnieje duży potencjał, aby produkować te medykamenty na wielką skalę oraz zapewnić światu niskokosztowe zamienniki (tzw. leki generyczne) – uważa Andrew Hill, badacz z wydziału farmakologii Uniwersytetu w Liverpoolu oraz współautor opublikowanych badań.

„Przy tak niskich cenach, każda osoba, która potrzebuje leczenia przeciw koronawirusom, w jakimkolwiek kraju na świecie, powinna mieć dostęp do odpowiednich leków” – zaznacza Hill. I dodaje: „Niektóre z tych leków są obecnie sprzedawane po cenach kilkaset razy wyższych niż koszt produkcji, szczególnie w USA” – dodaje.

„W skali świata pilnie potrzebujemy dostępu do efektywnego leczenia antywirusowego przeciw koronawirusowi, aby móc powstrzymać pandemię przez 18 miesięcy, czyli do czasu aż uda nam się wyprodukować szczepionkę” – twierdzi Andrew Hill. „Wiemy już, jak produkować na masową skalę i jak prowadzić dystrybucję niskokosztowych leków na wirusa HIV, gruźlicę czy malarię. Najwyższy czas, aby powtórzyć ten schemat w przypadku koronarusa, ale tym razem znacznie szybciej” – podsumowuje.

Koszt produkcji leków, który pozwala zachować zyskowność producentowi, wahał się w przedziale od 0,3 do 31 dol. za cykl leczenia (cykl taki trwa u pacjenta od 10 do 28 dni). W badaniu uwzględniono następujące leki:
- remdesiwir;
- favipiravir
- hydroksychlorochina
- chlorochina
- azytromycyna
- lopinawir/rytonawir
- sofosbuvir/daclatasvir
- pirfenidon
- tocilizumab
>>> Zobacz pełny opis badania kosztów produkcji leków