MF dokapitalizowało BGK kwotą 5 mld zł w celu m.in. wsparcia płynności firmWarszawa, 24.04.2020 (ISBnews) - Minister finansów przekazał nieodpłatnie Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) zerokuponowe obligacje skarbowe serii OB0722 o łącznej wartości nominalnej 5 mld zł w celu zwiększenia funduszu statutowego BGK, podał bank. Po podwyższeniu, fundusz statutowy BGK wynosi 21,6 mld zł.

"Zwiększenie funduszu statutowego ma na celu wsparcie realizacji programów rządowych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez Radę Ministrów, jak również kontynuacji misji BGK jako banku rozwoju wspierającego gospodarkę" - czytamy w komunikacie.

Powyższe dokapitalizowanie BGK pozwoli przede wszystkim prowadzić działalność zwiększającą płynność przedsiębiorstw w sytuacji zakłócenia ich funkcjonowania wywołanego wybuchem epidemii COVID-19, podano także.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

(ISBnews)