Patogen prawdopodobnie przedostał się do ludzkiego organizmu za pośrednictwem zwierzęcia, które było hodowane w celu spożycia. Badania pokazały, że podatne na zakażenie koronawirusem są koty, fretki oraz w mniejszym stopniu psy. WHO podkreśliło, że należy ustalić, które zwierzęta mogą zostać zarażone, aby uniknąć tworzenia się „rezerwuaru” wirusa w niektórych gatunkach.

Badacze WHO rozważają rozpoczęcie nowej misji w Chinach, której celem będzie zbadanie zwierzęcego pochodzenia koronawirusa. Ciągle nie wiemy, czy wirus przedostał się do ludzkiego organizmu bezpośrednio w wyniku kontaktu z nietoperzem, czy może za pośrednictwem innego (innych) gatunku.

Większość pierwszych zarażonych koronairusem osób z Wuhan i okolic miało kontakt z rynkiem zwierząt hodowlanych, jednak nie wszyscy.

Prezydent USA Donald Trump oskarżył Chiny o to, że wirus pochodzi z ich laboratorium w Wuhan i stamtąd przypadkiem został przeniesiony poza ten obiekt.

>>> Polecamy: Koronawirus wpłynie na budżet Pentagonu. Czy osłabiona Ameryka może wygrać zimną wojnę z Chinami? [OPINIA]