Według świadków, na których powołuje się "South China Morning Post" w swoim serwisie internetowym, policja w jednym z centrów handlowych wezwała demonstrantów do zaprzestania gromadzenia się i popełniania czynów zakłócających porządek. Protest trwał około trzech godzin.

Policja zatrzymała co najmniej trzy osoby oraz nałożyła grzywny w wysokości 260 dolarów za nieprzestrzeganie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa - poinformowała agencja AFP. W Hongkongu zakazane są zgromadzenia więcej niż ośmiu osób.

AFP podkreśla, że protesty odbywały się 10 maja, kiedy to w Hongkongu obchodzony jest Dzień Matki. Lam w ubiegłym tygodniu, kiedy rozpoczęła się nowa fala protestów po przerwie wywołanej wprowadzeniem restrykcji w związku pandemią, porównała siebie do matki, a demonstrantów - do nieposłusznych dzieci.

W piątek Hongkong zaczął rozluźniać ograniczenia, które wprowadzono kilka tygodni temu w ramach walki z Covid-19. Zezwolono m.in. na ponowne otwarcie barów, siłowni, salonów kosmetycznych i kin.