Ryanair planuje wznowić od lipca 40 proc. lotów z rozkładu sprzed pandemii. Wprowadzi także szereg zasad bezpieczeństwa takich jak kontrole temperatury, nakaz noszenia maseczek ochronnych oraz zakaz ustawiania się w kolejkach do toalet.

Niskokosztowa irlandzka linia lotnicza jest jednakże uzależniona od przepisów poszczególnych krajów i ich decyzji na temat terminów otwierania granic. KE przygotowuje zalecenia dotyczące znoszenia kontroli granicznych, ale wiele wskazuje na to, że będzie to skomplikowany proces.

Unijne kraje same podejmują decyzje w sprawie znoszenia transportowych restrykcji. Wielka Brytania planuje na przykład wprowadzenie dwutygodniowej kwarantanny dla zagranicznych podróżnych, co dla osób na stanowiskach kierowniczych podróżujących w celach biznesowych jest równoznaczne z zakazem.

Dyrektor generalny Ryanaira krytykuje rządową pomoc dla linii lotniczych, w tym między innymi niedawny pakiet wsparcia ze strony francuskiego rządu dla Air France-KLM. Zapowiedział też, że irlandzka linia wznowi loty z większości swoich baz i będzie oferowała bilety w cenie od 20 euro.

>>> Polecamy: Transport wkrótce będzie odmrożony? "Przygotowujemy się do podnoszenia połączeń lotniczych"