"Mamy dowody wskazujące, że dealerzy mogli podzielić między sobą rynek. Według naszych informacji uzgodnili, że każdy z nich będzie startować w przetargach publicznych jedynie na określonym terytorium i nie będzie składał ofert w rejonie przydzielonym innemu przedsiębiorcy" - wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, to dealerom tym grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Chodzi o trzech sprzedawców ciężarówek marki DAF - firmy Wanicki z Mogilan oraz DBK z Olsztyna i WTC z Długołęki, wobec których prezes UOKiK wszczął postępowanie.

Reklama

Urząd wyjaśnił, że podział rynku oznacza, iż przedsiębiorcy zamiast prowadzić uczciwą konkurencję ustalają, że na danym obszarze nie będą rywalizowali i dzielą między sobą rynek. W efekcie potencjalni klienci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców lub otrzymują oferty z wyższymi cenami.

Jak podkreślono, to nie pierwsza interwencja szefa UOKiK w związku z możliwą zmową dealerów ciężarówek. "W związku z przeprowadzonymi przeszukaniami prowadzone jest już postępowanie przeciwko pięciu dealerom, wśród nich są również DBK i WTC" - napisano.

Prezes UOKiK podejrzewa, że DBK i WTC mogły działać jednocześnie w dwóch zmowach z różnym podmiotami. W 2019 r. UOKiK przeprowadził przeszukania u podmiotów sprzedających pojazdy marki Iveco w związku z podejrzeniem, że mogą one działać w zmowie dotyczącej pojazdów tej marki. W tej sprawie trwa obecnie postępowanie wyjaśniające.

"Ograniczenia konkurencji w branży transportowej mogą negatywnie wpływać na konkurencyjność polskiej gospodarki i pozycję rodzimych przedsiębiorców" - podkreślił Chróstny. Dodał, że gdy podział rynku sprowadza się do funkcjonowania zmów przetargowych, poszkodowani są również podatnicy. "Będziemy zdecydowanie zwalczać zmowy przetargowe, cenowe i inne porozumienia ograniczające konkurencję" - zaznaczył.

Urząd przypomniał, że wysokiej sankcji za zmowę można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy, a także menadżerom uczestniczącym w nielegalnym porozumieniu, szansę zyskania statusu „świadka koronnego”. Pozwala to na uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie. "Z programu można skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących niedozwolonego porozumienia" - wyjaśniono. Przedsiębiorcy i menadżerowie mogą kontaktować się z UOKiK dzwoniąc na 22 55 60 555. Prawnicy Urzędu, jak wskazano, odpowiadają na pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe. (PAP)

autor: Magdalena Jarco