Rezultaty wczorajszego spotkania grupy G-20 zostały pozytywnie odebrane przez rynek. Przedstawiciele największych rozwiniętych i rozwijających się gospodarek zdecydowali się zdecydowanie wesprzeć Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zapowiedzieli również zaostrzenie kontroli nad rynkiem finansowym.

W reakcji na te doniesienia obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty na giełdach i zwyżkę kursu EUR/USD aż do poziomu 1,3500. Wzrost kursu tej pary walutowej wynikał również z mniejszej od oczekiwań skali obniżki stóp procentowych w strefie euro.

Dzisiaj na rynkach obserwujemy już wyciszenie wczorajszych emocji. Indeksy azjatyckich giełd kształtowały się w pobliżu poziomu wczorajszego zamknięcia. Europejskie parkiety rozpoczęły notowania na niewielkich minusach.

W notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy umiarkowane odreagowanie do poziomu 1,3400. Inwestorzy oczekują na raport z amerykańskiego rynku pracy dotyczący marca, który zostanie przedstawiony o godz. 14.30. Prognozy odnośnie kluczowych wskaźników publikowanych w tym raporcie – stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych są dość pesymistyczne.



Zakłada się wzrost pierwszego z nich do 8,5% oraz utrzymanie się drugiego w pobliżu poziomu z lutego (-651 tys.). Przedstawiony w środę raport agencji ADP o zmianie zatrudnienia w przedsiębiorstwach prywatnych nie nastraja zbyt optymistycznie przed publikacją dzisiejszych danych (wskazał on na spadek zatrudnienia w amerykańskich firmach aż o 742 tys.).

W ostatnim czasie jednak inwestorzy lekceważą publikacje tych danych, które okazują się gorsze od oczekiwań, dlatego można mieć nadzieję, że również w przypadku raportu z amerykańskiego rynku pracy, nawet jeśli będzie on bardziej pesymistyczny niż zakładają prognozy, nie będziemy obserwować silnej wyprzedaży w notowaniach ryzykowniejszych aktywów.

Dzięki wczorajszej, dalszej poprawie nastrojów na rynkach, silnie na wartości zyskał złoty. Kurs EUR/PLN spadł do poziomu istotnego wsparcia 4,4000. Bariera ta zahamowała aprecjację polskiej waluty. W najbliższym czasie będzie ona kluczowa dla notowań złotego. Jej przebicie może dać sygnał do większego umocnienia polskiej waluty.