Na wynik wskaźnika rentowności operacyjnej wpływać mogą zdarzenia jednorazowe, które są obszarem działalności operacyjnej firmy, ale z reguły nie są powiązane z rzeczywistą kondycją core biznesu spółki. Może się okazać, że spółka w danym okresie rozrachunkowym dokona sprzedaży części majątku z dużym zyskiem (np. nieruchomości) czy też rozwiąże duże rezerwy, zawyżając wynik.
W efekcie wskaźniki rentowności operacyjnej czy też netto, które takie zdarzenia uwzględniają, mogą być niewspółmiernie wysokie do rzeczywistej sytuacji finansowej spółki. Tymczasem po wyeliminowaniu zdarzeń, które jednorazowo wpłynęły na podwyższenie wyniku, może się okazać, że kondycja działalności podstawowej jest zła. Oznaczać to może, że spółka nie będzie miała szans na powtórzenie poziomów rentowności w przyszłych okresach rozrachunkowych.
Dlatego też kluczowym uzupełnieniem analizy efektywności działania spółki powinna być ocena marży brutto [(zysk brutto ze sprzedaży/przychody ze sprzedaży) x 100 proc.] i marży ze sprzedaży [(zysk ze sprzedaży/przychody ze sprzedaży) x 100 proc.]. Wskaźniki te pokazują efektywność działalności podmiotu bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych i dają realny obraz kondycji działalności podstawowej.
Dla obiektywnej oceny wyników warto dokonać ich porównania ze wskaźnikami firm o zbliżonym profilu. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokimi ich wartościami z reguły mogą pochwalić się spółki o niszowym charakterze biznesu, a najniższymi spółki z sektora handlowego.
Reklama
Wymienione parametry mówiące o wielkości marż ze sprzedaży niestety są zbyt często pomijane bądź ignorowane przez inwestorów, tymczasem powinny stanowić jeden z kluczowych etapów oceny realnej kondycji podstawowego biznesu spółki. Inwestorzy również zbyt często przy ocenie firm kierują się tylko i wyłącznie pozycjami zysku netto czy też zysku operacyjnego, zupełnie ignorując wielkość wyniku ze sprzedaży.
Tymczasem ocena rezultatów i efektywności działalności spółki powinna być prowadzona w szerszym ujęciu. Powinna obejmować również inne obszary rentowności uwzględniające stopę zwrotu z kapitału własnego czy też majątku spółki.