Organizacje pracodawców zamierzają skupić się na minimalizowaniu skutków kryzysu dla firm. Jednak dotychczas przedsiębiorcy nie dostrzegają, aby ich działanie przynosiło wiele skutecznych rozwiązań.
Gazeta Prawna zapytała przedsiębiorców, którzy należą do jednej z pięciu największych organizacji pracodawców, jak oceniają tę współpracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Czy widzą korzyści z niej wynikające, konkretne rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie biznesu, a do których wprowadzenia przyczyniły się organizacje pracodawców: PKPP Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, BCC, Krajowa Izba Gospodarcza i Związek Rzemiosła Polskiego.
Ostatnie półrocze nie przyniosło wielu korzystnych zmian dla przedsiębiorców. Firmy nie czują, że są wspierane przez organizacje, na które liczą. Wielu pytanych w ogóle nie wie, co robi ich organizacja. Z ankiety GP wynika również, że są firmy, które nie są w stanie określić, jakie zmiany, wpływające na ich działalność, nastąpiły w ostatnim czasie. Mówią o tym niechętnie, bo chociaż płacą niemałe składki członkowskie, to często wolą się po prostu nie wychylać.
- Brakuje konkretnych ustaw, przepisów, które ułatwią pracę w czasie kryzysu. Szczerze mówiąc, kolejne konferencje na temat kryzysu już mi nie wystarczają. Może w ogóle zrezygnujemy z członkostwa - mówi szef spółki handlowej, który chce zachować anonimowość.
- Mieliśmy inicjatywę zaskarżenia ustawy podwyżkowej dla pracowników szpitali. Przygotowaliśmy wszystko, ale KPP niestety nie podjęła działań - mówi Piotr Gerber, szef spółki EMC Instytut Medyczny.
Reklama
Lepiej pracodawcy oceniają zaś działania stabilizacyjne rządu, związane z kryzysem i wahaniami złotego. Najbliższe miesiące powinny więc być bardzo pracowite dla organizacji pracodawców.
- Uruchomiliśmy biuro kryzysowe, które organizuje m.in. pomoc prawną oraz pomoc w negocjacjach z bankami czy z kontrahentami - mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.
- Najważniejszym zadaniem jest pakiet antykryzysowy. Zawiera 14 obszarów tematycznych i po raz pierwszy są wśród nich kwestie dotykające rzemiosła, których realizację będziemy egzekwować - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
KIG chce przedstawić analizę sytuacji na rynku energetycznym, która doprowadziła do wysokiego wzrostu cen energii.
- Naszym priorytetem będzie zaś poszukiwanie możliwości zwiększania dostępności do zewnętrznych źródeł finansowania dla przedsiębiorców - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Henryka Bochniarz, prezydent KPPP Lewiatan, podkreśla natomiast, że najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie przedsiębiorcom kształtowania w sposób elastyczny czasu pracy. Wielu przedsiębiorców liczy na korzystne zmiany w tym zakresie.

Jakie pozytywne dla gospodarki rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej zostały przyjęte/zaproponowane w ciągu minionego półrocza

ROBERT MICAŁ
prezes Unidevelopment
BRANŻA: BUDOWNICTWO
Nie zaobserwowałem wielu ułatwień. Pewne decyzje były jednak korzystne, np. podniesienie wysokości gwarantowanych depozytów bankowych z 22,5 do 50 tysięcy euro.
JAKUB FARYŚ
prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
BRANŻA: MOTORYZACJA
Twają prace nad rozwiązaniami, dotyczącymi np. rozliczania czasu pracy.
ANDRZEJ FALIŃSKI
dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji
BRANŻA: HANDEL
Usprawnienie procedur rejestrujących to krok naprzód; Możliwość prowadzenia rozrachunku w euro, co obniża koszty finansowe.
KRZYSZTOF ZDZIARSKI
prezes Pekaesu
BRANŻA: TRANSPORT
Dbałość o stabilizację sytuacji gospodarczej i dobry wizerunek Polski na tle krajów ulegających kryzysowi; Wyraźny krok naprzód to rozmowy na poziomie UE w sprawie naszego wejścia do strefy euro.

Jakie pozytywne dla państwa branży/firmy rozwiązania zostały przyjęte/zaproponowane w ciągu minionego półrocza

ROBERT MICAŁ
prezes Unidevelopment
Nie zauważyłem zbyt wielu zmian. Czekamy na zapowiadane od kilkunastu miesięcy zniesienie pozwoleń na budowę. Dobrym rozwiązaniem jest progam Rodzina na swoim.
JAKUB FARYŚ
prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
W ciągu ostatniego półrocza nic nie zostało skutecznie zrobione; trwają dopiero prace nad korzystnymi rozwiązaniami, np. nowy podatek od samochodów osobowych.
ANDRZEJ FALIŃSKI
dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji
MF wydało rozporządzenie o paragonach, które jest nie do końca dobre, bo możliwość elektronicznego przechowywania wchodzi w grę tylko przy nowym systemie i kasie fiskalnej.
KRZYSZTOF ZDZIARSKI
prezes Pekaesu
Rząd przedstawia pozytywne wyniki starań o fundusze unijne, za które możemy uruchomić konkretne inwestycje drogowe, i równocześnie doprowadza do finału przetargi wykonawcze.

Czy organizacja pracodawców, do której należy pana firma, miała w tym swój udział

Polski Związek Firm Deweloperskich ma ciekawe propozycje. Niestety, większość pomysłów nie jest urzeczywistniana.
Tak, Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.
ikona lupy />
Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji / DGP
ikona lupy />
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego / DGP
ikona lupy />
Robert Micał, prezes Unidevelopment / DGP