Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw (w kwietniu - 18 proc.), jej pogorszenie 18 proc. (przed miesiącem 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W maju zgłaszany jest znacznie wolniejszy niż sygnalizowano w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy są w stanie spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami" - napisał GUS.

Z badań wynika, że nadmierny stan zapasów towarów utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca.

"W najbliższych miesiącach nadal spodziewane są ograniczenia sprzedaży, przy czym oceny formułowane w tym zakresie wskazują na nieznaczną tylko poprawę w stosunku do prognoz z kwietnia" - napisał GUS.

Reklama

"Efektem tego jest niewielka tylko poprawa przewidywań dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wskazująca na to, że nie będą one zdolne do terminowego spłacania swych zobowiązań" - podał GUS.

W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11, wobec minus 17 w kwietniu - podał w piątek GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. W kwietniu było to odpowiednio 14 proc. i 31 proc.

"Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w kwietniu" - napisano w komunikacie GUS.

Według GUS, oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są lepsze od zgłaszanych w kwietniu, ale nadal niekorzystne. Przedsiębiorcy napotykają znaczne trudności w terminowych płatnościach swych zobowiązań.

"Formułowane przez nich prognozy wskazują na utrzymywanie się trudnej sytuacji finansowej także i w najbliższych miesiącach, choć są one mniej pesymistyczne od przewidywań z kwietnia" - napisano w komunikacie.

"Możliwy jest nieznacznie wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące od prognozowanego w kwietniu"

Z badań wynika, że ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczona także w nieco tylko mniejszym stopniu niż planowano w kwietniu.

"Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest wolniejszy w stosunku do zgłaszanego w kwietniu" - napisano.

Planowane ograniczenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące niż przewidywały prognozy z ubiegłego miesiąca.