"Przedsiębiorcy są zobowiązani do spłaty kary, do budżetu państwa, w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji. Z roku na rok płacą coraz większe kwoty. Tylko do końca maja 2009 roku budżet wzbogacił się o ponad 33 miliony złotych. To niemal tyle co w całym zeszłym roku, kiedy przedsiębiorcy zapłacili blisko 38 mln i znacznie więcej niż w latach 2005-2007 - łącznie wpłacono wtedy ok. 17 mln zł" - czytamy w komunikacie.

UOKiK poinformował, że spłatę rozłożonej na raty kary w wysokości 40 mln zł rozpoczął PKP Cargo. Firma została ukarana za ograniczanie konkurencji poprzez narzucanie uciążliwych warunków umownych kontrahentom, a decyzję w tej sprawie urząd podjął w 2005 r.

W kwietniu i maju Telekomunikacja Polska zapłaciła ponad 23 mln zł, z tytułu kar nałożonych na nią w 2006 r.

"Nie każde rozstrzygnięcie Urzędu, stwierdzające niedozwoloną praktykę oznacza sankcję finansową. Niezbędna jest jednak współpraca przedsiębiorcy z Urzędem. Taką możliwość daje m.in. ‘program leniency'(dobrowolnej współpracy) - podmiot, który przyzna się do udziału w kartelu i dostarczy dowodów na jego istnienie może liczyć na zmniejszenie, a nawet całkowite odstąpienie od kary. Efektem współdziałania z Urzędem może być też decyzja zobowiązująca do zaniechania zakwestionowanych działań, bez sankcji finansowej" - czytamy dalej.

Reklama

UOKiK poinformował, że od 2004 roku, tylko w sprawach dotyczących naruszenia konkurencji, wydał ponad 40 tego typu decyzji - najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej.