Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt w wysokości 250 mln EUR fińskiemu przedsiębiorstwu Fortum z siedzibą główną w Espoo. Ten kredyt, który ma przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej, jest przeznaczony na trwającą aktualnie budowę dwóch elektrociepłowni kogeneracyjnych w Finlandii i Polsce oraz instalację automatycznego systemu pomiarowego w Szwecji.

„EBI przywiązuje szczególną wagę do wznowienia współpracy z Fortum poprzez wspieranie inwestycji przyczyniających się do efektywności energetycznej i niezawodnych dostaw energii w regionie Morza Bałtyckiego” - stwierdziła wiceprezes EBI Eva Srejber.

Projekt składa się z trzech niezależnych inwestycji. Pierwsza z nich obejmuje budowę dużej elektrociepłowni opalanej gazem ziemnym w cyklu kombinowanym w Espoo (Finlandia), która ma zastąpić dotychczasową elektrownię. Dzięki nowej elektrociepłowni (ma zostać oddana do eksploatacji na jesieni 2009 roku) zmniejszy się wykorzystanie węgla i oleju opałowego w produkcji ciepła dla lokalnych systemów ciepłowniczych.

Druga inwestycja dotyczy budowy średniej elektrociepłowni opalanej węglem i biomasą w Częstochowie (Polska), która ma rozpocząć produkcję w 2010 roku. Projekt obejmuje również instalację systemu automatycznego zarządzania pomiarami w ośrodku dystrybucji energii elektrycznej promotora w Szwecji. Ten system umożliwi zdalny odczyt, dostarczy informacji na temat zużycia energii w czasie rzeczywistym i pozwoli na ustalenie zróżnicowanych celów w zależności od obciążenia układu.

Reklama

Projekt jest zgodny z unijnym planem działania dotyczącym efektywności energetycznej, który promuje skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w Europie i wspiera inicjatywy w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez promowanie efektywnych technologii kogeneracji i wykorzystania biomasy w produkcji energii. Wprowadzenie automatycznych pomiarów ma przyczynić się do rozwoju zharmonizowanego rynku detalicznego energii elektrycznej w krajach nordyckich i zwiększenia efektywności energetycznej poprzez standaryzację automatycznego zarządzania pomiarami. Poza tym część projektu, która jest realizowana w Polsce, przyczyni się do osiągnięcia celu konwergencji.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą długoterminowego finansowania.Jego zadaniem jest wspieranie polityk unijnych; w tym celu pozyskuje środki na rynkach kapitałowych z myślą o finansowaniu, na niezwykle korzystnych warunkach, projektów zgodnych ze strategią UE. W 2008 roku EBI przyznał na projekty w Unii Europejskiej kredyty w wysokości 51,5 miliardów euro.