"Niniejszym oznajmiam wszem i wobec, że dziś wprowadzona zostaje do obiegu moneta lokalna 4 denary. Przygotowana została przez Mennicę Polską na zlecenie parafii św. Piotra i Pawła. To jedyna moneta lokalna upamiętniająca ogłoszony przez papieża Benedykta XVI rok św. Pawła" - powiedział podczas uroczystości na opolskim Rynku wikary parafii św. Piotra i Pawła, ks. Przemysław Seń.

Zdaniem dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Urszuli Zajączkowskiej fakt emitowania przez miasto własnej monety oznaczał bogactwo tego miasta. "To bardzo optymistyczny akcent, że miasto posiada swój pieniądz - czyli jest miastem bogatym" - oceniła Zajączkowska. Przypomniała też, że za czasów piastowskich w Opolu działała mennica, a o sile bitego wówczas miejskiego pieniądza świadczy m.in. to, że skarby złożone z opolskich halerzy znajdowano daleko poza granicami Opola - np. we Wrocławiu. Współczesne opolskie denary są warte tyle samo co złotówki - jedna moneta 4 denary to tyle samo co 4 zł. Denarami można płacić w kilkudziesięciu punktach handlowych - głównie w centrum miasta. Wśród honorujących opolską monetę są cukiernie lodziarnie, kioski z prasą i księgarnie, ale też apteki, a nawet hurtownia farb i lakierów. Moneta będzie ważna do 31 sierpnia.

Na awersie monety, obok nominału umieszczono widok opolskiego kościoła św. Piotra i Pawła, oraz tradycyjne atrybuty postaci św. Pawła. Jest to otwarta księga z greckim monogramem Jezusa Chrystusa oraz miecz i łańcuch, symbolizujące cierpienia znoszone dla głoszonej przez niego Ewangelii. Na rewersie znajduje się herb miasta Opola na tle zarysu perspektywy historycznego śródmieścia, z rozpoznawalnymi sylwetkami katedry, ratusza, kościoła franciszkańskiego i Wieży Piastowskiej.



Reklama