Zasady przeprowadzania kontroli w firmach regulują m.in. przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Jeśli przedsiębiorca, u którego organy dokonują kontroli, uzna, że zostały naruszone przepisy art. 79–79b, art. 80 ust. 1 i 2, art. 82 ust. 1 oraz art. 83 ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem art. 84d wspomnianej ustawy, przysługuje mu prawo do wniesienia sprzeciwu.
Przykładowo, gdy czynności kontrolne są podejmowane bez uprzedniego powiadomienia przedsiębiorcy, bez okazania upoważnienia lub też bez poinformowania kontrolowanego o przysługujących mu prawach, mimo że w danej sytuacji przepisy nakazują wykonanie tych czynności, kontrolowanemu przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu. Może tego dokonać w ciągu trzech dni roboczych, licząc od dnia wszczęcia kontroli przez organ kontroli.
Sprzeciw wnosi się na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. O jego wniesieniu przedsiębiorca zawiadamia na piśmie kontrolującego. Konieczne jest także uzasadnienie wniesienia sprzeciwu. Jeśli naruszenie dotyczy przekroczenia dopuszczalnych terminów przeprowadzania kontroli w ciągu roku kalendarzowego i wystąpiło w trakcie prowadzonej kontroli, bieg terminu na wniesienie sprzeciwu rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu czasu trwania kontroli.
Organ kontroli w terminie trzech dni roboczych, licząc od dnia otrzymania sprzeciwu, rozpatruje go oraz wydaje postanowienie albo o odstąpieniu, albo o kontynuowaniu czynności kontrolnych. Jeśli przedsiębiorca ma zastrzeżenia do wydanego postanowienia, przysługuje mu zażalenie, składane w ciągu trzech dni od dnia otrzymania postanowienia. Rozstrzygnięcie zażalenia następuje w drodze postanowienia, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego wniesienia. Nierozpatrzenie sprzeciwu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne w skutkach z wydaniem przez właściwy organ postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych. Natomiast nierozpatrzenie zażalenia w wyznaczonym terminie jest równoznaczne w skutkach z wydaniem przez organ postanowienia uznającego słuszność wniesionego zażalenia.
Reklama
Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych przez organ kontroli, którego sprzeciw dotyczy, z chwilą doręczenia kontrolującemu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu do czasu rozpatrzenia sprzeciwu, a w przypadku wniesienia zażalenia do czasu jego rozpatrzenia.
Warto pamiętać, że w przypadku wniesienia sprzeciwu organ kontroli może, w drodze postanowienia, dokonać zabezpieczenia dowodów mających związek z przedmiotem i zakresem kontroli, na czas rozpatrzenia sprzeciwu. Zabezpieczeniu podlegają dokumenty, informacje, próbki wyrobów oraz inne nośniki informacji, jeżeli stanowią lub mogą stanowić dowód w toku kontroli.
Termin na rozpatrzenie sprzeciwu
3dni
Organ kontroli ma trzy dni robocze, licząc od dnia otrzymania sprzeciwu, na jego rozpatrzenie i wydanie decyzji