"Bankowi PKO BP została powierzona rola koordynatora organizacji pierwszego etapu finansowania konsorcjalnego przez banki komercyjne" - czytamy w komunikacie, w którym podano, że Gaz-System jako sponsor projektu, przeprowadził szczegółowe rozmowy z dziewięcioma dużymi bankami komercyjnymi, które wyraziły zainteresowanie udziałem w finansowaniu inwestycji.

"Trwają również prace dotyczące udziału w finansowaniu inwestycji międzynarodowych instytucji finansowy takich jak, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju" - czytamy dalej.

Według komunikatu, zadanie PKO BP w pierwszym etapie będzie polegało głównie na stworzeniu konsorcjum "club deal" oraz uzgodnieniu z jego uczestnikami warunków finansowania i wysokości ich zaangażowania w ten projekt. "Po ustaleniu ostatecznego składu konsorcjum i roli poszczególnych banków, konsorcjum będzie kontynuowało prace nad przygotowaniem 'mandate letter'. Dokument ten będzie wiążący dla uczestników konsorcjum, a jego podpisanie planowane jest do końca bieżącego roku"- wyjaśnia firma.

Gaz-System nie wyklucza również finansowania budowy terminalu LNG z udziałem Agencji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Generalnego Realizatora Inwestycji, jeżeli warunki tego finansowania będą atrakcyjne.

Reklama

"Podpisanie porozumienia z Bankiem PKO BP jest kolejnym istotnym etapem w realizacji projektu, ponieważ rozpoczyna zasadniczą fazę organizacji finansowania tej inwestycji" - głosi komunikat.

Na początku sierpnia Polskie LNG ogłosiło procedurę wyboru generalnego realizatora inwestycji (GRI). Spółka szacuje, że zbudowany kosztem 600-700 mln euro gazoport który pozwoli na odbiór do 5 mld m sześciennych gazu ziemnego rocznie, zostanie otwarty 30 czerwca 2014 r.

Polskie LNG otrzymało już decyzje środowiskowe dla inwestycji dotyczące zarówno części lądowej, jak i części morskiej, z których wynika, że inwestycja jest bezpieczna dla obszarów Natura 2000 i nie narusza ich integralności.

Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego (LNG). Umowa na lata 2014 -2034, gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu LNG rocznie, czyli ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznie o wartości ok. 550 mln USD.