Gazprom, największy producent gazu naturalnego na świecie, koncern stalowy Severstal i pierwszy kredytodawca Sbierbank nadawały to wzrostom firm notowanych przez indeks Micex, który tuż przed godz. 16-tą czasu miejscowego wzbogacił się o 3,07 proc. dochodząc do 1.211,06 punktów. Był to najwyższy odczyt wskaźnika od 3 czerwca. Ropa naftowa w Nowym Jorku podrożała o 0,9 proc. do 69,45 dolarów za baryłkę.

Micex podskoczył w tym roku o 90 proc. w ślad za odbiciem cen surowców w związku z sygnałami świadczącymi o zbliżaniu się kresu globalnej recesji. Po raz pierwszy od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską jako największy eksporter i producent ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii, IEA.

“Jak długo cena ropy naftowej oscyluje wokół progu 70 dolarów za baryłke, optymizm inwestorów będzie się utrzymywał” – twierdzi Leonid Slipczenko, analityk bankowy z UralSib Financial Corp. w Moskwie.

Ropa drożeje po raz pierwszy od trzech dni, czemu towarzyszy osłabienie się dolara, co zwiększa popyt na surowiec jako zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Miedź wyhamowała czterodniowy okres spadków w Londynie przed raportem o sprzedaży detalicznej w USA, której wzrost był zaskakująco wysoki.

Reklama

Walory Gazpromu podskoczyły 2,2 proc. do 176,05 rubli za akcję. Spółka Rosnieft, obecnie największy koncern naftowy w Rosji, wspięła się o 2,8 proc. do 218,51 rubli za akcję. Amerykański Morgan Stanley podniósł rekomendację Rosnieftu oraz prognozę zysku na akcję o 61 proc. do 10 dolarów.

Drożały także inne giganty surowcowe Rosji. GMK Norilsk Nikel, największy koncern wydobywczy w Federacji Rosyjskiej wzrósł o 1,8 proc., a Severatal – o 2,3 proc.

Największe wzrosty zanotował Sbierbank. Jego akcje zwiększyły sie o 3,6 proc. do 61,06 rubli za jeden papier. Moskiewski Renaissance Capital podniósł prognozę zysku o 34 proc. do 2,72 dol. za akcję

AFK Sistema, holding należący do miliardera Władimira Jewtuszenkowa podrożał o 2,9 proc. po doniesieniach dziennika „Wiedmosti”, że premier Władimir Putin zaaprobował wymianę aktywów z koncernem telekomunikacyjnym Swiazinwest. Zgodnie z umową Sistema otrzyma 28 proc. telekomu Moscow City Telephone oraz redukcję długu dla swej spółki Comstar Mobile Telesystems, podczas gdy państwowy bank VEB dostanie 25 proc. plus jedną akcję Swiazinwestu – twierdzi gazeta powołując się na przedstawicieli spółki i rosyjskiego rządu.

Ostatecznie Micex finiszował we wtorek z dorobkiem 2,47 proc.

ikona lupy />
Micex kurs / Bloomberg