Pochodzą one z puli środków, które UE przeznaczyła na walkę zkryzysem gospodarczym. Będą dostępne po zatwierdzeniu przez Brukselęzmian w polskim Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Trafił on do KE w lipcu. Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad sposobem wykorzystania dodatkowych pieniędzy. – Skłaniamy się, by dofinansować projekty kompleksowe w obszarze ostatniej (łącze do klienta) i przedostatniej mili – mówi Mieczysław Paradowski z resortu rolnictwa.
Dodaje, że unijne regulacje nie pozwalają na finansowanie publicznych punktów dostępu do internetu lub abonamentu dla mieszkańców. Resort współpracuje przy uruchomieniu nowych dotacji z MSWiA, gdzie usłyszeliśmy, że nowe wsparcie nie może się pokrywać z już dostępnym w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, bo nie można korzystać z dwóch różnych rodzajów unijnego wsparcia na ten sam projekt.
Dotacje nie dla wszystkich
W czwartek Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne odnośnie do wspierania ze środków publicznych inwestycji w sieć internetową. Dotowane mogą być projekty na obszarach, na których operatorzy prywatni nie inwestują w nowe sieci i z tego powodu dostęp do internetu jest utrudniony. Natomiast na terenach, gdzie panuje między nimi konkurencja, firmy nie powinny mieć dostępu do pomocy publicznej.
Reklama