Program, składający się z 82 punktów, ma na celu przezwyciężenie negatywnych następstw światowego kryzysu, stabilizację gospodarki bułgarskiej oraz stworzenie warunków dla bardziej efektywnego wykorzystywania funduszy unijnych. Najważniejszymi punktami programu są redukcja wydatków budżetowych i administracji państwowej o 15 proc., przystąpienie do mechanizmu unijnego ERM2 celem przyjęcia euro do końca kadencji obecnego rządu w 2013 roku, eliminowanie korupcji w korzystaniu z funduszy unijnych, podniesienie ściągalności podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Rząd nie przewiduje podniesienia 10-procentowego podatku liniowego dla osób fizycznych i 15-procentowego dla biznesu. W przyszłym roku o 2 proc. mają być obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Firmy powinny otrzymywać z powrotem podatek VAT w 6-tygodniowym terminie. Opłata za rejestrację firmy zostaje obniżona z obecnych 2000 lewów do symbolicznego 1 euro. Ponownie ma być rozpatrzona celowość dużych inwestycji, w tym w energetyce. Państwowe spółki energetyczne zostaną przekształcone w spółki publiczne i do 15 proc. ich akcji zostanie zaproponowanych do sprzedaży na giełdzie.

Od początku bieżącego roku Bułgaria znajduje się w recesji; według MFW w 2009 roku wyniesie ona 6,5 proc., a w 2010 roku - 2,5 proc. Bułgarski wicepremier i minister finansów Symeon Diankow powiedział, że celem władz jest zakończenie roku finansowego zrównoważonym budżetem. Według MFW deficyt budżetowy w końcu roku wyniesie 0,5 proc. PKB.



Reklama