Nokia oskarża Samsunga, LG Display, Philipsa, Chunghwa Picture Tubes, Sharpa, Tatunga, Seiko Epson, Hitachi Displays, Toshibę. Wszystkie te firmy są przedmiotem śledztwa zarówno w USA, jak i w Europie. Pozew został złożony w amerykańskim sądzie miesiąc po tym, jak z podobną skargą w sprawie producentów wyświetlaczy wystąpiło AT&T. Śledztwo w sprawie antykonkurencyjnego zachowania w branży prowadzi amerykański departament sprawiedliwości.
W ubiegłym roku LG Display, Chunghwa Picture Tubes i Sharp przyznały się do zmowy cenowej w USA i zapłaciły grzywny w łącznej wysokości 585 mln dol. Na początku tego roku winnym zostało uznane również Hitachi.
Nokia domaga się odszkodowań (ich wartość nie jest znana) i nakazu sądowego, który kładłby kres zmowie. Biorąc pod uwagę, że zmowa, o którą posądza firmy Nokia, miała trwać przynajmniej przez 10 lat, między styczniem 1996 roku a grudniem 2006, i że zgodnie z amerykańskim prawem w sprawach antytrustowych skarżący mogą potroić swoje żądania, odszkodowania mogą być znaczące.
Nokia złożyła pozwy cywilne związane z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi zarówno w Kalifornii, jak i w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach dodatkowo pozew związany ze starszą technologią kineskopów katodowych CRT. Wyświetlacze CRT były kupowane przez Nokia Display Products, spółkę sprzedaną przez fiński koncern w 2000 roku.
Reklama
Nokia złożyła pozwy, by odzyskać nadpłaty zapłacone w wyniki działalności kartelowej, która obecnie jest przedmiotem rządowego śledztwa. – Skoro pewne firmy i członkowie zarządów już przyznali się do uczestnictwa w zmowie albo sugerują istnienie globalnego kartelu ustalającego ceny na produkty, które Nokia kupowała i kupuje, domaganie się zadośćuczynienia jest z punktu widzenia Nokii racjonalne – podała firma.
Ekrany LCD należą do najdroższych elementów telefonu. Przypada na nie do 1/4 kosztów materiałowych. Producenci aparatów coraz uważniej analizują te koszty, bo ekrany robią się coraz większe, szczególnie w nowej generacji inteligentnych telefonów. – To może być sygnał, że Nokia chce rozszerzyć swoją działalność na komputery i netbooki, gdzie ekrany są jeszcze większe, a koszty jeszcze istotniejsze – powiedział Ben Wood, analityk w CCS Insight. Pozwy w sprawie wyświetlaczy trafiły do sądów w zaledwie kilka tygodni po tym, jak Nokia podjęła kroki prawne przeciwko Apple'owi, oskarżając go o naruszanie patentów fińskiej firmy w popularnym iPhonie.
Nokia przegrywa z konkurentami na rynku inteligentnych telefonów. Traci przede wszystkim na rzecz iPhone’a i BlackBerry produkowanego przez Research In Motion.