Nowe funkcje będą związane przede wszystkim z wejściem naszego banku w skład Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która decyduje o wysokości stóp procentowych. – NBP pozostanie bankiem centralnym Polski, ale utraci funkcję emisyjnego banku centralnego, czyli wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych – dodaje Michał Tomczak z kancelarii Tomczak i Partnerzy.

Nowe departamenty

Aby polscy członkowie NBP mogli zabierać głos w dyskusji na forum Rady Prezesów EBC i głosować za zmianami stóp, konieczne będzie stworzenie nowych departamentów, które zajmą się przygotowaniem odpowiednich analiz i opinii. Głównym zadaniem takich departamentów ekonomicznych będzie jednak monitorowanie i analizowanie rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej.

W gestii krajowych banków centralnych jest też faktyczna realizacja polityki pieniężnej. Tak więc mimo iż Zarząd EBC odpowiada za wprowadzanie w życie ustaleń Rady Prezesów EBC dotyczących wysokości stóp procentowych, to praktyczne stosowanie konkretnych instrumentów ze strony Polski pozostanie w ręku NBP. Podobne zasady będą dotyczyły zarządzania europejskimi rezerwami walutowymi. Wytyczne co do inwestowania rezerw walutowych ustala EBC, ale to banki centralne państw członkowskich będą odpowiedzialne za sam proces inwestycji.

Reklama

Produkcja monet

Nowym zadaniem NBP po przyjęciu przez Polskę europejskiej waluty będzie także udział w druku i dystrybucji banknotów i monet euro. Jak wszystkie krajowe banki centralne będzie on także nadzorował systemy płatnicze i gromadził dane, które pomogą w prowadzeniu polityki pieniężnej na poziomie całej strefy euro.

Niestety, prawo do emitowania euro przysługuje Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC), który prowadzi politykę pieniężną w strefie euro. – Funkcja ta jest wykonywana przy współdziałaniu z bankami centralnymi krajów członkowskich UE, których walutą jest euro (one również mają prawo emisji euro) – wyjaśnia Michał Tomczak. EBC razem z tymi bankami tworzy tzw. Eurosystem. Prezesi tych krajowych banków centralnych są członkami Rady Prezesów EBC.