To był dobry miesiąc dla warszawskiej giełdy

Obecna sytuacja na GPW nie napawa optymizmem, jednak w kwietniu, mimo niesprzyjających wieści płynących z rynku, warszawska giełda zakończyła miesiąc na plusie. Problemy strefy euro nie wpłynęły znacząco na portfele właścicieli funduszy inwestycyjnych.

Bernard Waszczyk, analityk Open Finance podkreśla, że niemal wszystkie główne indeksy mierzące koniunkturę na warszawskim parkiecie zachowały w kwietniu niespotykaną ostatnio zgodność, i zakończyły miesiąc z bardzo zbliżonym wynikiem. „WIG, WIG20 i mWIG40 zyskały od 2 do 2,1 proc. i tylko sWIG80, wskaźnik najmniejszych spółek notowanych przy ul. Książęcej, wyłamał się z tego towarzystwa, rosnąc o niespełna 0,5 proc. Jednak ci, którzy inwestują właśnie w tym segmencie rynku, nie powinni narzekać, bo licząc od początku roku, to właśnie oni zarobili najwięcej. sWIG80 zyskał bowiem w tym czasie 12,6 proc., podczas gdy WIG 8,3 proc., zaś grupujący walory największych firm WIG20 zanotował wzrost o 6,7 proc.” – mówi analityk.

Małe i średnie przedsiębiorstwa przyniosły pokaźne zyski

Dobry kwiecień na giełdzie przełożył się bezpośrednio na zyski funduszy inwestujących w akcje małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie one okazały się najbardziej opłacalna inwestycją wśród wszystkich kategorii funduszy w okresie 4 miesięcy. Średnia stopa zwrotu wypracowana przez ten typ funduszy to aż 12,6 proc.

„W kwietniu fundusze akcji polskich małych i średnich spółek poradziły sobie jednak nieznacznie gorzej (średnio 1,6 proc.) od funduszy inwestujących na szerokim rynku akcji (2,2 proc.). Fundusze MiŚ zyskały przeciętnie tyle samo, co fundusze mieszane (zrównoważone i aktywnej alokacji), czyli 1,6 proc., zaś fundusze stabilnego wzrostu 0,8 proc.” – wylicza Bernard Waszczyk.

Europejskie rynki straciły w oczach inwestorów

O ile grecki kryzys zadłużenia nie odbił się w znaczący sposób na polskich akcjach, to wobec akcji spółek europejskich nie był już tak łaskawy. Strefa euro wyraźnie straciła w oczach inwestorów. Zdaniem analityka Open Finance, jest to widoczne w wynikach funduszy – do trzech najsłabszych grup w kwietniu należały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych (-0,6 proc.), które w ujęciu walutowym przyniosły -1 proc. strat, oraz fundusze dłużnych papierów wartościowych denominowanych w euro (w ujęciu walutowym straciły 0,2 proc.).

Inwestorzy giełdowi uciekają od euro

Biorąc pod uwagę średnią stopę zwrotu, numerem jeden wśród kategorii funduszy w ubiegłym miesiącu okazały się fundusze, trzymające się z dala od państw, w których walutą rozliczeniową jest euro. „Najlepiej wypadły fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości (inwestują w spółki z branży budowlanej i nieruchomości głównie z regionu określanego mianem europejskich rynków wschodzących), które średnio dały zarobić 4,3 proc. Stosunkowo niewiele ustępowały im fundusze akcji amerykańskich (3,6 proc.) oraz fundusze akcji europejskich rynków wschodzących (3,2 proc.)” – mówi Bernard Waszczyk.

W zestawieniu wszystkich funduszy otwartych, bez względu na kategorie, do których należą, czołowe miejsca znów zajęły fundusze z rodziny Superfund, odrabiając straty poniesione w zeszłym roku. Rosnące ceny złota przyniosły też dobre wyniki funduszom inwestującym w ten kruszec. Jak podaje Open Finance, DWS Gold przyniósł 7,7-proc. stopę zwrotu, a Superfund Goldfuture 7,1-proc.

„W sumie, w ujęciu złotowym, na plusie było ponad 90 proc. funduszy. Współczując Grekom, miesiąc pod względem inwestycyjnym, klienci funduszy mogą zaliczyć do tych udanych” – uważa Waszczyk.

Zawiodły wyniki funduszy polskich papierów dłużnych

Kwiecień okazał się kiepskim miesiącem dla funduszy polskich papierów dłużnych. W ich przypadku, średni zysk wyniósł jedynie 0,2 proc., podczas gdy w ubiegłych miesiącach fundusze te osiągały zyski rzędu 1-2 proc. Zdaniem specjalisty z Open Finance taki stan rzeczy spowodowany jest korektą na rynku obligacji, czemu sprzyjają ostatnie dane o wzroście sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej czy płac, potwierdzające rosnącą aktywność gospodarczą.

ikona lupy />
Zmiany indeksów GPW - wartość na 30 kwietnia 2010 r. / Inne
ikona lupy />
Średnia stopa zwrotu funduszy wg kategorii - stan na 30 kwietnia 2010 r. / Inne
ikona lupy />
Stopa zwrotu dziesięciu najlepszych i najgorszych funduszy otwartych w kwietniu 2010 r. / Inne