Gorsza koniunktura w przemyśle

Poprawę sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 25 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "W maju zarówno krajowy jak i zagraniczny bieżący portfel zamówień jest rozszerzany w mniejszym stopniu niż w kwietniu. Odnotowywany jest również wolniejszy niż przed miesiącem wzrost produkcji. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu" - głosi komunikat.

GUS podkreśla, że mimo iż wolniej wzrasta poziom należności badanych jednostek, przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. "Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w kwietniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w stopniu zbliżonym do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu" - czytamy dalej.

Najbardziej korzystne oceny formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 - spadek o 7 punktów), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 16 - spadek o 2 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14 - spadek o 7 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 14 - spadek o 5 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 12 - spadek o 6 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 - spadek o 5 punktów).

Reklama

"Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 20 - wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 16 - spadek o 4 punkty), mebli (minus 10 - spadek o 6 punktów)" - napisał GUS.

Maleje wskaźnik koniunktury w budownictwie

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w maju 2010 roku na poziomie plus 1, czyli pogorszył się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20 proc. (w kwietniu odpowiednio 23 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy odnotowują niewielki wzrost portfela zamówień oraz nieznaczny spadek produkcji budowlano-montażowej, choć mniejszy od zgłaszanego w kwietniu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są nieco mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

Spośród badanych przedsiębiorstw 23 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 17 proc.). "Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieco wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym" - napisał Urząd.

GUS podał też, że oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w kwietniu. Odpowiednie prognozy są pozytywne i utrzymują się na poziomie przewidywań formułowanych przed miesiącem. "Planowany jest wzrost zatrudnienia, choć mniejszy niż zapowiadano w kwietniu. Należy oczekiwać spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco wolniejszego niż oczekiwano przed miesiącem" - podano także w komunikacie. W porównaniu z majem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 75 proc. do 71 proc., poinformował GUS.

Pogarsza się koniunktura w handlu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w maju 2010 roku na poziomie 2 pkt, czyli spadł o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie - 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 22 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącej sprzedaży w maju są bardziej pesymistyczne niż w kwietniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują zwiększenia sprzedaży, jednak w skali mniejszej niż przewidywano przed miesiącem. Utrzymują się trudności przy regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych" - głosi komunikat.

"Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w stopniu mniejszym niż zapowiadano w kwietniu. Planowane niewielkie redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych przed miesiącem. Zdaniem przedsiębiorców, wzrost bieżących i przyszłych cen towarów może utrzymać się na poziomie sprzed miesiąca" - czytamy dalej.

Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże - pozytywnie. "Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury dla omawianych branż są gorsze niż przed miesiącem. Dla branży żywnościowej wskaźnik ten przyjął wartość plus 6 (plus 9 przed miesiącem). Branże włókno, odzież, obuwie oraz pojazdy samochodowe odnotowały wskaźnik równy minus 1 (w ubiegłym miesiącu - plus 6), natomiast branża artykuły gospodarstwa domowego ogółem - minus 2 (plus 3 w kwietniu br.)" - napisał Urząd.