W czwartek wieczorem Sejm przyjął kandydaturę prof. Marka Belki na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Decyzja ta wsparła złotego i przyczyniła się do spadku notowań EUR/PLN poniżej poziomu 4,1000. W długim terminie powinna ona również działać stabilizująco na polski rynek.

Nowy prezes w pierwszym wystąpieniu zapowiedział, iż będzie bronił niezależności banku centralnego oraz wartości złotego. Opowiedział się również za współpracą NBP z rządem, o ile nie będzie to stało w sprzeczności z Konstytucją. Dziś rano w wywiadzie M. Belka ocenił natomiast, iż złoty długoterminowo wciąż znajduje się w trendzie aprecjacyjnym. Fundamenty krajowej gospodarki wyróżniają bowiem pozytywnie polski rynek.

Dziś na rynek napłynęła również pozytywna wypowiedź ministra finansów J. Rostowskiego. Powiedział on, iż deficyt finansów publicznych w Polsce w ciągu 2-3 lat powinien spaść poniżej poziomu 3% PKB.

Kurs EUR/USD na początku wczorajszej sesji amerykańskiej wszedł w fazę konsolidacji wokół 1,2100. Konsolidacja ta jest kontynuowana również dzisiaj. Wzrost zmienności w notowaniach euro względem dolara powinny przynieść dane, jakie poznamy dzisiaj z USA. O godz. 14.30 zostanie przedstawiona majowa dynamika sprzedaży detalicznej, natomiast o 15.55 indeks nastroju konsumentów sporządzany przez Uniwersytet Michigan.

Reklama

Dzisiaj na rynek napłynęła już seria danych z Chin. Inflacja konsumentów w tym kraju w maju wzrosła do poziomu 3,1% r/r – najwyższego od 19 miesięcy. Inwestorzy już wcześniej spodziewali się wyniku na tym poziomie, stąd też większej reakcji rynku nie obserwowaliśmy. Oprócz wspomnianych danych, z Chin poznaliśmy dzisiaj również szacunki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Nie przewyższyły one dość wygórowanych prognoz, jednak potwierdziły fakt, iż chińska gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wobec tego w najbliższym czasie powinna ona być motorem światowego wzrostu.

Dane z Chin wpisały się w powstałą w ostatnich dniach serię pozytywnych doniesień z dużych gospodarek. Dzięki temu nieco zmniejszyła się awersja do ryzyka na światowych rynkach. Na wartości zyskały waluty dodatnio skorelowane z rynkowymi nastrojami. Do walut tych należy zaliczyć dolara australijskiego. Kurs AUD/USD dzisiaj w nocy nieznacznie przekroczył poziom 0,8500. Na dalszą zwyżkę nie pozwoliła jednak bliskość górnego ograniczenia kilkutygodniowego kanału wahań 0,8070-0,8550. W najbliższym czasie notowania dolara australijskiego względem amerykańskiej waluty powinny pozostawać w tym przedziale.

ikona lupy />
Tomasz Regulski / Forsal.pl