"Po rozpatrzeniu odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki Energa SA z siedzibą w Gdańsku, Minister Skarbu Państwa zdecydował o dopuszczeniu:

CEZ a.s.

Elektrownia Połaniec SA - Grupa GDF Suez Energia Polska

konsorcjum: Kulczyk Holding SA, GS Global Infrastructure Partners II, L.P., GS Capital Partners VI Fund, L.P.

Reklama

PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Energeticky a Prujmyslovy Holding, a.s.

do kolejnego etapu prywatyzacji spółki, tj. procesu 'due diligence'" - czytamy w komunikacie resortu skarbu.

Według ustaleń ISB, due diligence ma się rozpocząć 15 czerwca a termin składania ofert wiążących jest obecnie przewidywany na 2 sierpnia.

W ubiegłym tygodniu oferty wstępne na kupno akcji Energi złożyło osiem podmiotów, z których potwierdziły to: Polska Grupa Energetyczna (PGE), czeski CEZ, Kulczyk Investments (który chce kupić Energę razem z partnerami - funduszami infrastrukturalnymi), a także fundusz Penta Investments.

Wśród oferentów wymieniało się także GDF Suez, spółkę zależną od włoskiego Enela, Mercurię (d. J & S) oraz Green Pole Energy.

Według nieoficjalnych informacji agencji ISB, wśród trzech najwyższych ofert wstępnych były: CEZ, Kulczyk Investments oraz PGE.

Z wcześniejszych zapowiedzi MSP wynika, że transakcja powinna zostać zrealizowana najdalej na przełomie 2010 i 2011 roku. Wartość Energi szacuje się na ok. 6 mld zł.

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.