"Będzie to system bezpieczny, korzystny rynkowo, gdyż będzie optymalizował wycenę akcji oraz zwiększał płynność. Jestem przekonany, że ‘krótka sprzedaż' będzie wykorzystywana i będzie stanowić około kilkunastu procent obrotów. Będzie to również system przejrzysty dla inwestorów. Pod kątem przyszłej oferty publicznej akcji GPW jest to element zwiększający potencjał rozwoju giełdy" - powiedział prezes GPW.

Z jego słów wynika, że możliwość tych transakcji jest oczekiwana przez inwestorów instytucjonalnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a ponadto przyczyni się do zwiększenia aktywności innych instrumentów giełdowych jak chociażby, opcji czy kontraktów terminowych na akcje.

Transakcje "krótkiej sprzedaży" będzie można zawierać na walorach: PKO BP, Pekao SA, KGHM, PZU, PKN Orlen, TP SA, PGE, BZ WBK, Asseco Poland, PGNiG, Getin, GTC, CEZ, TVN, PBG, BRE, Polimex, Lotos, Cyfrowy Polsat, Bioton, Kernel, NWR, Agora, Handlowy, Millennium, ING BSK, Budimex, Cersanit, Enea, IDM SA, Impexmetal, LPP, Bogdanka, Netia, Petrolinvest, CEDC.

Giełda zaznacza, że z jej strony prowizje przy "krótkiej sprzedaży" będą takie same jak przy transakcji sprzedaży posiadanych walorów. Jednak nie wyklucza, że brokerzy mogą wprowadzić ewentualne opłaty dodatkowe, związane np. z pożyczaniem papierów wartościowych, co jest elementem transakcji "krótkiej sprzedaży".

Reklama

W ocenie przedstawiciela giełdy gotowe do oferowania usługi 1 lipca będą biura maklerskie pełniące rolę animatora, czy obsługujące inwestorów zagranicznych. Nie ma natomiast całkowitej pewności, że w tym samym czasie usługa będzie dostępna w biurach wyspecjalizowanych w obsłudze inwestorów indywidualnych.