Analitycy szacują, że wartość rynkowa BZ WBK (BZWBK) to obecnie ok. 16 mld zł. Z takiej wyceny wynika, że pakiet akcji, którego zamierza pozbyć się AIB, jest wart ok. 11 mld zł. Wskaźnik ceny do wartości księgowej przekracza 2, co oznacza, że BZ WBK jest zbyt drogi i jego cena transakcyjna będzie niższa, niż wynika z wartości jednej akcji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Specjaliści uważają jednak, że koncentrowanie się wyłącznie na jednym wskaźniku jest błędem. Analiza wskaźnika ceny do zysku (14,5) daje dużo lepszy obraz sytuacji i świadczy o tym, że bank jest jak najbardziej wart swojej ceny – mówi gazecie Marcin Jabłczyński, analityk Deutsche Bank Securities.

Analitycy przyznają, że w porównaniu do największych konkurentów banku, takich jak BRE Bank (BRE) czy Handlowy, wycena BZ WBK wydaje się wygórowana. Argumentami przemawiającymi za taką ceną są jednak wyższa rentowność, stabilniejsze wyniki i ponadprzeciętna jakość aktywów.

Powodem, dla którego zagraniczne banki narzekają na przewartościowanie BZ WBK jest powszechnie panujące przekonanie, że irlandzki bank trafi pod polskie skrzydła. „Jeżeli któryś z dużych zagranicznych graczy zrezygnuje z wyścigu po ten bank, to raczej będzie świadczyło, że spodziewa się on problemów na macierzystym rynku. Głównym powodem nie będzie cena, bo za taki bank, tak dobrze zarządzany, warto zapłacić większą kwotę, zwłaszcza że rynek jest bardzo perspektywiczny” - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Marcin Jabłczyński.

Reklama

>>> Raport: Zakup BZ WBK

>> Polecamy: Przejęcie BZ WBK: Skarb Państwa chce zrezygnować z wypłaty dywidendy z PKO BP za 2009 r.