Pełne otwarcie rynku energii elektrycznej umożliwia obecnie wszystkim odbiorcom swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej. Wybór takiego sprzedawcy, który zaoferuje prąd po cenie niższej niż konkurencja, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów obniżenia kosztów ponoszonych na energię. A przetargi ułatwiają wybór dostawcy tańszego prądu.
Dlatego Urząd Regulacji Energetyki (URE) opracował przykładową dokumentację przetargową, z której korzystać mogą odbiorcy instytucjonalni, np. gminy przy zakupie energii elektrycznej dla potrzeb budynków użyteczności publicznej i komunalnych, szkół i przedszkoli, przychodni lekarskich itp.
Efekt pracy URE uwzględnia aktualny stan rynku elektroenergetycznego, przede wszystkim fakt, że o ile na rynku energii elektrycznej istnieje możliwość wyboru sprzedawcy energii, to brak jest możliwości wyboru przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się świadczeniem usług dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, ponieważ działają one w obszarze monopolu naturalnego.

Krok po kroku

Reklama
W związku z tym URE proponuje odbiorcom instytucjonalnym następujący – zgodny z prawem zamówień publicznych – sposób działania zamawiającego (odbiorcy kupującego energię elektryczną):
● pierwszy krok: wyłonienie sprzedawcy w trybie przetargu nieograniczonego (URE proponuje zastosowanie przedstawionej dokumentacji przetargowej);
● drugi krok: zamówienie z „wolnej ręki” na usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.
Opracowana przez URE przykładowa dokumentacja przetargowa zawiera komplet dokumentów wymaganych prawem do przeprowadzenia przetargu:
● specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ) na zakup energii elektrycznej dla punktów poboru (nazwa budynków, obiektów) o wartości nieprzekraczającej 133 000 euro;
● załączniki do SIWZ (druk oferty, projekt umowy, oświadczenie wykonawcy) oraz załącznik do projektu umowy, zawierający zestawienie punktów poboru energii elektrycznej.
W pracach nad prezentowaną przykładową dokumentacją przetargową na zakup energii elektrycznej prezes Urzędu Regulacji Energetyki przeprowadził konsultacje z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych.
Jednocześnie URE zastrzega, że prezentowana dokumentacja przetargowa to przykładowe rozwiązanie do wykorzystania przez zamawiających. Przykład ten nie obejmuje wszystkich potencjalnych sytuacji, które mogą wystąpić na rynku energii elektrycznej.

Co w specyfikacji

Korzystanie z dokumentacji nie rodzi żadnych roszczeń w stosunku do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zamawiający, korzystając z dokumentacji w rozumieniu prawa, działają na własną odpowiedzialność.
W specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) trzeba podać m.in. dane zamawiającego i tryb udzielania zamówienia, czyli poinformować o przetargu nieograniczonym w oparciu o przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
Należy również przedstawić opis przedmiotu zamówienia. W takim przypadku przedmiotem zamówienia będzie sprzedaż energii elektrycznej w rozumieniu ustawy – Prawo energetyczne.
Bardzo ważny jest wykaz dokumentów i oświadczeń, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu. Chodzi np. o aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert czy aktualną kserokopię decyzji udzielającej koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną wydaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
SIWZ powinna ponadto zawierać informację o sposobie porozumiewania się zamawiającego z wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń i dokumentów. Należy ponadto wskazać osoby uprawnione do porozumiewania się z wykonawcami.
Niezwykle istotną częścią SIWZ jest opis sposobu obliczania ceny oferty, a także opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty.
Koniecznie trzeba również podać miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert, a także zamieścić informacje dotyczące rozliczania się z wykonawcą oraz informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy. Należy ponadto zamieścić pouczenie o środkach ochrony prawnej przysługujących wykonawcy w toku postępowania o udzielenie zamówienia.

Ważne załączniki

Jednym z załączników do SIWZ jest oferta. Chodzi o ofertę na sprzedaż energii elektrycznej dla punktów poboru na warunkach określonych przez zamawiającego we wspomnianej specyfikacji.
Załącznik do SIWZ stanowi również umowa – przykładowa – między zamawiających i wykonawcą. Przedmiotem umowy jest określenie praw i obowiązków stron związanych ze sprzedażą energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji budynków i lokali użytkowych na zasadach określonych w ustawie – Prawo energetyczne oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych. Załącznikiem do umowy jest zestawienie punktów poboru energii elektrycznej.
Więcej: www.ure.gov.pl
Zasady płatności
W części dotyczącej płatności przykładowa umowa przewiduje, że należności wynikające z faktur VAT będą płatne w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury, jednak nie krótszym niż 14 dni od daty doręczenia zamawiającemu prawidłowo wystawionej faktury. Za dzień zapłaty uznaje się datę obciążenia rachunku zamawiającego. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do prawidłowości wystawionej faktury adresat faktury złoży pisemną reklamację, dołączając jednocześnie sporną fakturę. Reklamacja powinna być rozpatrzona przez wykonawcę w terminie do 7 dni.