Firma R.Twining & Company zamierza mieszać i pakować herbaty w Swarzędzu. Jej nowy zakład może zatrząść polskim rynkiem.

Pełna kasa

Z raportu, do którego dotarł „DGP”, wynika, że spółka ta, należąca do potężnego koncernu AB Foods (należy do niego 231 firm, a obroty w 2009 r. wyniosły 9,3 mld funtów), jest w doskonałej kondycji finansowej.
– Na przestrzeni ostatnich pięciu lat dynamicznie zwiększa sprzedaż. Z danych za ubiegły rok obrachunkowy, który skończył się we wrześniu 2009 r., wykazała przychody na poziomie 200 mln funtów oraz 13 mln funtów zysku. Był to dla niej rekordowy rok – mówi Tomasz Starzyk z międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet.
Reklama
Dla porównania cały rynek herbaty w Polsce jest wart 1,5 mld zł. To oznacza, że przychód brytyjskiego producenta wynosi dwie trzecie wartości krajowej sprzedaży herbaty. Wejście na polski rynek tak silnego gracza zwiększy konkurencyjność w całej branży.
Fabryka, która będzie kosztować 150 mln zł, ma być gotowa według pierwszych deklaracji w połowie 2012 r. Jak dowiedzieliśmy się jednak w polskim oddziale firmy, niewykluczone jest, że ruszy już w 2011 r.
Nowy zakład ma obsługiwać rynek europejski. To oznacza, że duża część produkcji będzie szła na eksport, który jest bardzo ważny dla firmy, bo jak zauważa Tomasz Starzyk, R.Twining & Company w ubiegłym roku sprzedała za granicę aż 69 proc. produkcji za 107 mln funtów, co stanowiło niemal połowę obrotów firmy.
To nie znaczy, że firmy działające w kraju mogą spać spokojnie.
Jak zauważa Tomasz Manowiec, analityk Banku BGŻ, Polska to bardzo atrakcyjny rynek dla inwestorów. Sprzedaż herbaty rośnie w tempie około 10 proc. rocznie.
– Niewykluczone więc, że firma zdecyduje się powalczyć o udziały i pozycję w tej branży – dodaje Tomasz Manowiec.
Szczególnie że koncern AB Foods, obecny w naszym kraju od 2007 r., chce promować nowy styl delektowania się angielską herbatą.
Fabryka w Polsce będzie temu sprzyjać. Zapewnia bowiem nie tylko szybkość dostaw, ale daje też możliwości błyskawicznego reagowania na zmiany potrzeb konsumentów.

>>> Czytaj też: Rosjanie zamieniają ekspresy na samowary

Kolejny etap ekspansji

Obawy graczy obecnych na polskim rynku powinien budzić fakt, że fabryka w Swarzędzu będzie już drugą należącą do tego koncernu w Polsce.
Associated British Foods, do którego należy Twinings, inwestuje w Polsce od 1989 roku. Utworzył spółkę SugarPol. Z cukrowni Glinojeck pochodzi dziś popularny w kraju cukier pod marką Srebrna Łyżeczka.
Koncern wybudował też w Nowej Soli za 10 mln euro fabrykę dań w proszku, w której obecnie wytwarzane jest ponad 200 produktów kuchni orientalnej.
Z Wysp do Polski
Przeniesienie przez Twinings, jednego z najbardziej znanych producentów herbaty na Wyspach, fabryki do Polski wiąże się z zamknięciem zakładu w North Shields. Zlikwidowane mają być 263 miejsca pracy. Pakowanie herbaty na rynek brytyjski przejmą zakłady w Andover (Hampshire). Firma chce zwiększyć tam wydajność, kupić nowoczesne linie i zwolnić kolejnych 100 osób.
ikona lupy />
Sprzedaż herbaty rośnie o 10 proc. rocznie / DGP