Banki islamskie (IB) to osobna kategoria instytucji finansowych. Nie wszystkie banki, funkcjonujące w krajach islamu należą do kategorii IB. Z drugiej strony IB wykraczają poza Bliski Wschód i Azję. Są obecne w Stanach Zjednoczonych, w Europie.

Pierwsze eksperymenty z tworzeniem IB miały miejsce w końcu lat 60. XX wieku w Egipcie. W ciągu następnych dwóch dekad w krajach Zatoki Arabskiej, W Pakistanie i Malezji powstały dziesiątki banków islamskich, inwestycyjnych banków islamskich i islamskich banków rozwoju. Zaczęły konkurować z bankami konwencjonalnymi, stosując podobne instrumenty, lecz zmodyfikowane w taki sposób, by pozostawały one z zgodzie z szariatem, czyli prawem zawartym w Koranie. Przestrzeganie zasad szariatu przez IB jest nadzorowane przez specjalne organy banków, składające się ze specjalistów od prawa koranicznego.

Islamskie banki to instytucje przystosowane do świata współczesnego i globalnej rywalizacji, nie stroniące od nowatorskich technik i innowacyjności. A jednocześnie dają muzułmanom poczucie bliskości kulturowej i religijnej. Z zasady nastawione są na działalność niskiego ryzyka, więc w okresie światowego kryzysu finansowego, wywołanego ryzykownymi operacjami banków konwencjonalnych, banki islamskie okazały się (na miarę swych możliwości) stabilizatorami.

Pełna treść artykułu: Islamska odpowiedź na problemy finansowe świata

Reklama