Standardowy wymóg ukończenia 18 lat w przypadku starania się kredyt mieszkaniowy stosuje m.in. Raiffeisen Bank, Multibank, BGŻ, BNP Paribas Fortis, Deutsche Bank, DnB Nord, Getin Noble Bank, ING oraz Pekao Bank Hipoteczny. Ukończenie 21 lat to jeden z warunków przyznania kredytu m.in. w Polbanku, Citibanku czy Allianz.

Inne banki, takie jak Alior, BZ WBK, Kredyt Bank, mBank, Norde, PKO BP, nie precyzują wieku, wymagają jednak, aby kredytobiorca miał pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że minimalny wiek kredytobiorcy to 18 lat, choć w szczególnym przypadku dla kobiet może to być nawet 16 lat – wynika z raportu przygotowanego przez analityków Home Brokera.

Mieszkanie na kredyt dla nastolatki?

„Tak młody wiek może wydać się zaskoczeniem, trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jedno z kryteriów warunkujących zaciągnięcie kredytu. Przede wszystkim samodzielny kredytobiorca musi posiadać stałe źródło dochodu, czyli być zatrudniony na etat, umowę o dzieło lub zlecenie, bądź prowadzić działalność gospodarczą. Na dodatek praca zawodowa musi mieć odpowiednią historię. W przypadku etatu jest to, w zależności od banku, od trzech do 12 miesięcy, w przypadku umowy o dzieło czy zlecenie od 3 do 24 miesięcy, a w przypadku działalności od 6 do 24 miesięcy. Trudno zatem wyobrazić sobie 16-latkę, która spełniłaby takie wymagania” – wyjaśnia Katarzyna Siwek z Home Brokera.

Reklama

Nawet 80-latek może spłacać kredyt hipoteczny

Większość banków zastrzega, że w momencie spłaty ostatniej raty kredytu kredytobiorca nie może mieć przekroczonego 70. roku życia. Takie wymagania znajdziemy w Citibanku, Deutsche Banku, HSBC, ING, Kredyt Banku, Lukas Banku, Multibanku, mBanku, Pekao Banku Hipotecznym, Pekao SA, Polbanku czy Raiffeisen Banku. Bardziej liberalne są w tym zakresie Allianz, DnB Nord czy PKO BP, gdzie kredytobiorca może mieć w momencie ukończenia spłaty nawet 75 lat. Z kolei w Alior Banku, Getin Noble Banku oraz w niektórych sytuacjach w BPH – górny limit wynosi aż 80 lat.

Maksymalny wiek kredytobiorcy spłacającego raty kredytu może być uzależniony od wykupu ubezpieczenia na życie, czy też dokonania cesji z polisy na bank. „Przykładowo w BOŚ i BZ WBK, zakup takiego ubezpieczenia powoduje, że przestaje obowiązywać limit 70 lat. Ograniczenie dotyczące wieku może wynikać też z wysokości wkładu własnego. Tak jest w Nordei, gdzie kredyt na 100 proc. wartości na okres dłuższy niż 30 lat można zaciągnąć tylko wówczas, gdy w momencie spłaty wiek kredytobiorcy nie przekroczy 70 lat. Bank dopuszcza, aby zakończenie spłaty nastąpiło, gdy kredytobiorca będzie miał więcej niż 70 lat, ale po pierwsze okres kredytowania musi być w tedy krótszy, a ponadto wymagany jest wkład własny. W BPH istnieje możliwość zwiększenia limitu z 75 lat do 80 lat, jeżeli wkład własny wynosi przynajmniej 50 proc.” – tłumaczą analitycy Home Broker.

Dziecko pomoże spłacić kredyt

Górne ograniczenie wieku kredytobiorcy może też zależeć od tego, jaki jest udział jego dochodów w łącznych dochodach osiąganych przez wszystkie osoby, które wnioskują o kredyt. W BNP Paribas Fortis istnieje możliwość podniesienie limitu wieku kredytobiorcy powyżej 75 lat, jeżeli jego udział w łącznych dochodach (lub łącznej zdolności) jest nie większy niż 50 proc. W Millennium 50-latek lub straszy może zaciągnąć kredyt maksymalnie na 20 lat chyba, że udział pozostałych kredytobiorców w dochodach jest większy niż 70 proc. – wynika z raportu Home Brokera.

Niektóre banki , np. Kredyt Bank, przy określaniu limitów wiekowych klientów biorą pod uwagę wiek najmłodszego z kredytobiorców. Oznacza to, że rodzice mogą sobie wydłużyć okres kredytowania jeśli włączą do wniosku swoje pełnoletnie dziecko.

ikona lupy />
Ograniczenia wiekowe kredytobiorców / Forsal.pl