Dotychczas rekordowa aukcja miała wartość 89 mld PLN. W naszej ocenie był to poziom, przy którym bank centralny mógł zrównoważyć rynek, a stawki depozytowe wzrosłyby w pobliże stopy referencyjnej (3,5%). Ostatecznie banki komercyjne zgłosiły popyt w wysokości 91,2 mld PLN. Dzisiejsza operacja zastąpiła dwie emisje: bonów 7- dniowych (74,6 mld PLN) oraz 3-dniowych (15,0 mld PLN). Po zgodnej z oczekiwaniami aukcji w najbliższym tygodniu oczekujemy, że oprocentowanie depozytów O/N będzie utrzymywało się nieco poniżej stopy referencyjnej NBP.

Na rynku stopy procentowej na początku sesji widać było dalszy, lekki wzrost rentowności SPW. W drugiej części dnia jednak notowania umocniły się. Ostatecznie rentowności pod koniec dnia były nieco niższe niż w środę, podobnie jak kwotowania kontraktów IRS. Ministerstwo Finansów potwierdziło dzisiaj, że w najbliższy poniedziałek nie zorganizuje aukcji bonów skarbowych.

Wydaje się, że przed publikacją danych nt. grudniowej inflacji, a także przed styczniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, na którym może dojść do podwyżki stóp procentowych, na rynku nie widać będzie silnego popytu. Dodatkowo negatywnie na notowania może oddziaływać oczekiwanie na kolejną w tym miesiącu aukcję obligacji skarbowych z dłuższego końca krzywej dochodowości serii DS1020/WS0429, zaplanowaną na najbliższą środę (12 stycznia). Zgodnie z harmonogramem styczniowych aukcji podaż ma wynieść 1,0-3,0 mld PLN. Aukcja przypadnie w trudnym momencie, gdyż w tym samym czasie w Europie odbędzie się przetarg portugalskich papierów skarbowych – 12 stycznia IGCP zaoferuje 2-letnie obligacje o wartości 0,75-1,25 mld EUR. Portugalia wskazywana jest, jako kolejny kandydat do otrzymania wsparcia międzynarodowego. Wynik aukcji będzie zatem trudnym i jednocześnie bardzo ważnym testem dla rynku.

Podczas piątkowej sesji o możliwych podwyżkach stóp procentowych mówiła tym razem Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem Rada może zareagować podwyżką stóp w styczniu lub w marcu. Kolejne wypowiedzi członków Rady wskazują wyraźnie, że w I kw. br. podwyżka wydaje się przesądzona. W dalszym ciągu otwarta pozostaje jeszcze kwestia terminu (cały czas bardzo prawdopodobne jest podjęcie decyzji zarówno w styczniu jak i w marcu).

Reklama

W Europie, w środę sprzedana została pierwsza transza 5-letnich obligacji, z której środki będą finansować program wsparcia dla Irlandii. Emisja wyniosła 5 mld EUR, natomiast rentowność 2,59% (środki zostaną przekazane 12 stycznia, z datą rozliczenia T+ 5 dni roboczych). Dla Irlandii koszt finansowania został ustalony na poziomie 5,51%, co oznacza premię w stosunku do emisji w wysokości 2,92%. Popyt prawie 3-krotnie przekroczył podaż.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.