Jak wynika z raportu Mercer, najpopularniejszą formą planów emerytalnych pozostają, podobnie jak w poprzednich latach, pracownicze programy emerytalne, tzw. plany III filara lub inaczej PPE (pracownicze plany emerytalne) - około 2/3 frm deklarujących posiadanie planu prowadzi go właśnie w tej formie.

ako podmiot zarządzający planem emerytalnym firmy najczęściej wybierają formę funduszu inwestycyjnego. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzają aktywami planów w 44 procentach badanych firm (łącznie dla PPE i planów IV filara), podczas gdy w 2009 roku było to 40 procent firm. Na drugim miejscu plasują się towarzystwa ubezpieczeniowe (TUnŻ) zarządzające aktywami planów w 37 procentach badanych firm (36 procent firm w 2009 roku). Pracownicze towarzystwa emerytalne, dostępne jedynie w PPE, są mniej popularne - w badaniu na takie rozwiązanie wskazało 19 procent podmiotów. Dla właściwej interpretacji powyższych wyników należy wskazać metodologię przyjętą w badaniu, według której za „firmę” uznaje się każdy podmiot będący pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy. Oznacza to w praktyce, że w ramach jednej organizacji występować może kilka „firm”, np. jej różne oddziały, a co za tym idzie - kilka planów emerytalnych.

>>>> Czytaj też: Zmiany w emeryturach nie będą korzystne

Jak powiedział Krzysztof Nowak, szef Mercer w Polsce: „w IV filarze popularność planów emerytalnych w formie funduszu inwestycyjnego jest nieznacznie większa niż w formie ubezpieczenia. Plan emerytalny w formie funduszu inwestycyjnego funkcjonuje w 53 procentach badanych firm. Wśród planów emerytalnych III filara największą popularnością cieszą się również plany emerytalne w formie funduszu inwestycyjnego – 38 procent firm wskazało taką formę”. Dla porównania, w 2009 roku w przypadku planów IV filara najczęściej wybierany był fundusz inwestycyjny (50 procent wskazań), natomiast wśród planów III filara forma ubezpieczenia (38 procent firm).

Reklama

Poziom uczestnictwa, czyli procent uprawnionych pracowników, którzy przystąpili do oferowanego planu emerytalnego, w zdecydowanej większości analizowanych przypadków przekroczył 75 procent. Z badania wynika także, że poziom ten jest wyższy w PPE niż w planach funkcjonujących w ramach IV filara. W przypadku PPE 67 procent firm wskazało, że ponad 76 procent uprawnionych pracowników uczestniczy w planie, w tym aż 37 procent firm może pochwalić się przynajmniej 91 procentowym poziomem uczestnictwa.

>>>> Czytaj też Boniego: Rząd nadal analizuje kwestie dziedziczenia składek z OFE

W przypadku przywołanych planów IV filara najczęściej wskazywanym przedziałem jest natomiast odpowiedź „poniżej 50 procent uprawnionych pracowników” – takie twierdzenie pojawiło się w 39 procentach wskazań. Krzysztof Nowak zauważa, że niższy procent uczestnictwa w planie IV filara może występować w związku z różnicami m.in. w zakresie opodatkowania (czyli brakiem „podatku Belki” w PPE), w obciążeniach związanych z ZUS-em (brak ZUS-u w III filarze) oraz możliwej do zastosowania w planach IV filara koncepcji współfinansowania składki, czyli tzw. matchingu. W ramach tego mechanizmu pracodawca najczęściej płaci lub zwiększa swoją część składki pod warunkiem, że pracownik wniesie do planu własne środki. Warty podkreślenia jest także fakt, że matching jest coraz częściej wprowadzany przez polskie firmy.

Raport przygotowany przez firmę Mercer zawiera również ocenę podmiotów zarządzających aktywami planów emerytalnych. Badaniu poddano skuteczność ich działania w zakresie osiąganych wyników inwestycyjnych, administracji oraz szeroko rozumianej komunikacji. Mówiąc najbardziej ogólnie, pracodawcy zadowoleni są z usług dostarczanych przez zarządzających aktywami. Podobnie jak w ubiegłym roku, oceny były we wszystkich wypadkach pozytywne, jednak tym razem wyższe noty otrzymali zarządzający w ramach PPE niż IV filara (w 2009 r. było odwrotnie). Natomiast w podziale na formy planów, najwyższe oceny uzyskały natomiast odpowiednio PTE, TFI i na końcu TUnŻ. Jak wynika z raportu Mercer żadna z firm, w których działa plan emerytalny zarządzany przez PTE i TUnŻ nie zakłada jego likwidacji, natomiast rozważa ją 4,8 procent firm, w których plan emerytalny jest zarządzany przez TFI.

ikona lupy />
Podmioty zarządzające aktywami planów emerytalnych / Forsal.pl
ikona lupy />
Popularność planów emerytalnych / Forsal.pl
ikona lupy />
Poziom uczestnictwa w planach emerytalnych / Forsal.pl
ikona lupy />
Preferowane formy planów emerytalnych w latach 2008 do 2010 / Forsal.pl