"Jesteśmy w kluczowej fazie przygotowań infrastrukturalnych i choć niektóre przedsięwzięcia obarczone są poważnym ryzykiem, wierzę, że te kluczowe będą zrealizowane" - powiedział Giersz. Podkreślił również "wzorową współpracę" pomiędzy instytucjami państwowymi i samorządami a stroną "piłkarską", czyli PZPN i UEFA.

>>> Czytaj także: Już tylko 500 dni do Euro 2012. Sprawdź stan budowanych stadionów, autostrad i lotnisk

"Mamy pełną kontrolę nad procesem przygotowań. Jestem przekonany, że turniej zakończy się sukcesem" - podsumował minister sportu.

Uczestnicy poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do ME, w tym prezydenci miast-gospodarzy, podkreślili, że bieżący rok to czas przesunięcia ciężaru przygotowań ze strefy infrastrukturalnej na organizacyjną. Kluczowe inwestycje, zarówno ogólnopolskie, jak i miejskie, są w fazie realizacji, a większość z nich zakończy się jeszcze w tym roku.

Reklama

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, przypominając, że właśnie w tym mieście otwarty został pierwszy stadion budowany z myślą o Euro 2012, poinformował, że kolejna inwestycja, zmierzająca do usprawnienia komunikacji, rozpocznie się w tym roku w ścisłym centrum miasta. Dlatego, zdaniem Grobelnego, szczególne znaczenie ma uzyskanie dla tych planów społecznej akceptacji ze strony mieszkańców miasta, których dotkną czasowe niedogodności.

Podobne plany mają władze Gdańska, Warszawy i Wrocławia, dla których na pierwszy plan wysuwają się obecnie kwestie przygotowań w dziedzinie bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, komunikacji i logistyki transportu czy wolontariatu miejskiego.

Przedstawiając plany na 2011 rok prezes monitorującej przygotowania spółki PL.2012 Marcin Herra również skupił się na kwestiach organizacyjnych. Opracowywane są obecnie m.in. wariantowe plany przyjęcia wielotysięcznych rzesz kibiców i gości mistrzostw.

>>> Czytaj też: EURO 2012 przyniesie ponad 30 tys. miejsc pracy

Jak wyjaśnił, już dziś trzeba przygotować co najmniej trzy scenariusze dla każdego miasta-gospodarza, uwzględniając różne warianty układu grup eliminacyjnych. W zależności od tego, jakie drużyny wystąpią będą w danym mieście, diametralnie różnie wyglądać może natężenie ruchu drogowego i lotniczego.

Jeśli np. w Poznaniu grać będą Niemcy lub Holendrzy większość fanów przybędzie samochodami lub autokarami. Z kolei gdyby trafiła do miasta reprezentacja Hiszpanii - gros kibiców dotrze transportem lotniczym. Układ grup znany będzie dopiero po losowaniu fazy finałowej, czyli 2 grudnia, co pozostawiałoby zbyt mało czasu na przygotowanie planów.

"Dlatego już dziś pracujemy nad trzema wariantami" - powiedział Marcin Herra.

Organizacja samego turnieju, czyli sportowej części mistrzostw, to z kolei domena UEFA i działającej w jej imieniu w Polsce spółki EURO 2012 Polska.

"To my będziemy odpowiadać za bezpieczeństwo na stadionach, centrach pobytowych, oficjalnych hotelach i głównym centrum nadawczym. Musimy też zapewnić transport osób oficjalnych" - powiedział dyrektor turnieju w Polsce Adam Olkowicz, podkreślając, że to tylko jeden z kilkunastu obszarów odpowiedzialności organizatorów.

Ujawnił także, że już od kilku tygodni do Polski przyjeżdżają przedstawiciele europejskich federacji piłkarskich wizytując centra pobytowe przygotowane na przyjęcie drużyn. "Każda z federacji ma prawo wybrać w każdym kraju jedną preferowaną propozycję i dwie rezerwowe" - wyjaśnił Olkowicz, dodając, że ostateczne decyzje o wyborze miejsca pobytu zapadną dopiero po grudniowym losowaniu grup.

Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji, wszystkie polskie stadiony na ME-2012 będą gotowe do jesieni. W Gdańsku prace budowlane zakończą się w kwietniu, a po fazie odbiorów technicznych, już 9 czerwca rozegrany zostanie tam towarzyski mecz Polska - Francja. Stadion Narodowy ma być oddany do użytku w lipcu, a 6 września reprezentacja biało-czerwoni spotkają się na nim z Niemcami. Wrocławski stadion gotowy ma być w połowie roku. Jak zdradził prezes PZPN Grzegorz Lato trwają obecnie rozmowy mające na celu pozyskanie prestiżowego rywala dla zespołu trenera Franciszka Smudy na mecz otwarcia tego obiektu.

"Dużo mówimy o infrastrukturze, jednak dla nas najważniejsze jest zbudowanie silnej reprezentacji. W tym roku czekają nas bardzo ciekawe mecze z mocnymi rywalami. Zespół Smudy odbił się +od dna+, o czym świadczy udany mecz z Wybrzeżem Kości Słoniowej i wierzę, że selekcjonerowi uda się stworzyć drużynę, której występy dadzą wiele radości polskim kibicom" - podkreślił Lato.