Po tym ustępstwie nastąpi prawdopodobnie stopniowy podział banku poprzez sprzedaż jego części. Doprowadzi to do zmiany struktury właścicielskiej i umorzenia niechcianych aktywów.
Plan jest odpowiedzią na żądanie organów antymonopolowych Unii Europejskiej, by WestLB się zrestrukturyzował, po tym jak w zeszłym roku otrzymał 3,7 miliarda euro subsydiów na przetransferowanie toksycznych i niechcianych aktywów do „złego banku”.
Bruksela może zażądać takich kroków, by ograniczyć nieuczciwą konkurencję. W piątek zebrała się rada nadzorcza WestLB, na której właściciele banku – głównie rządy landów i banki oszczędnościowe Nadrenii Północnej-Westfalii – dyskutowali plan. Prawdopodobnie spierali się o wielkość pomocy potrzebnej przy restrukturyzacji. Proces ten, według źródeł, mógł trwać przez cały weekend.
Reklama
WestLB kilkakrotnie potrzebował pomocy podczas kryzysu finansowego, budząc tym irytację Unii Europejskiej. Bank obiecał, że ostateczny plan ratunkowy zostanie przedstawiony do wtorku. WestLB próbuje znaleźć inwestorów zewnętrznych dla całości lub części banku.

Sprzedać po kawałku

W piątek Friedrich Merz, prawnik nadzorujący proces sprzedaży z ramienia Morgan Stanley, powiedział, że są „konkretne i wartościowe” oferty, ale dodał, że proces sprzedaży będzie kontynuowany dopiero po zakończeniu rozmów z władzami UE na temat przyszłości banku.
Oferenci mają do czynienia ze „złożoną sytuacją”, powiedział Merz. Wielu obserwatorów uważa, że jest mało prawdopodobne, by ktoś chciał kupić całe WestLB. Ich zdaniem bardziej racjonalny jest scenariusz wydzielenia niektórych linii biznesowych, takich jak dział franszyzy.
Pojawiają się oczekiwania, że niektóre przedsięwzięcia, które bank realizuje z regionalnymi kasami oszczędnościowymi, mogą zostać wydzielone, a następnie przejęte przez inne banki z sektora publicznego, choć jak dotąd wysiłki zmierzające do konsolidacji w tym sektorze spełzły na niczym.

Ryzykowne inwestycje

WestLB jest landesbankiem najciężej dotkniętym przez kryzys finansowy. Wiele banków nadmiernie zależnych od finansowania rynkowego, którym brakowało stabilnej bazy na rodzimym rynku, nierozsądnie inwestowało w ryzykowne aktywa za granicą. WestLB ma aktywa w wysokości około 220 miliardów euro (298 miliardów dolarów), która to suma może się skurczyć do 150 miliardów, podały źródła znające plany.

>>> Czytaj też: Landesbanki - pięta Achillesowa niemieckiej bankowości

Bank był niegdyś rywalem Deutsche Banku i Dresdner Banku pod względem wielkości aktywów.
Berlin, który w 2009 roku wsparł bank kwotą trzech miliardów euro w postaci kapitału hybrydowego, prawdopodobnie zaakceptuje, że nie dostanie tych pieniędzy z powrotem, uważają obserwatorzy.